| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Sunt pe o masea care a avut carie sa mai fi rămas țesut afectat de carie și după ce s-a pus plomba? Am si radiografie dar nu se vede carie sub plombe. Sunt sanse sa mai fie carie sub plomba dacă pe radiografie nu se vede? Plomba este alba la fel ca dintele adica nu se vede nimic schimbat, parca e dintele meu. E plombata recent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Sunt sanse sa mai fie carie sub plomba"

dacă ți se uită un dentist in gură, plus că VEDE radiografia, ai răspunsul. Alfel sunt păreri, ințelegi?

| AndreySebY123 explică (pentru sierra1):

Deci pe scurt ca sa inteleg și eu. NU?

| sierra1 a răspuns (pentru AndreySebY123):

Aade: deschide gura să vedem ce ai in ea!

| RobertMoon a răspuns:

Daca nu se vede pe radiografie și nu a văzut nici dentistul de ce nu îți e clar că nu mai ai? Carie se poate forma in timp pe sub plombă, dar asta e altă discuție.

| AndreySebY123 explică (pentru RobertMoon):

Se poate forma carie sub plomba chiar și daca ma spal bine pe dinti?

| RobertMoon a răspuns (pentru AndreySebY123):

Doar daca nu e bine pusa plomba sau daca in timp se desprinde in unele locuri. De preferat e să folosești și apă de gură ca sa omori toate bacteriile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Sunt pe o masea care a avut carie...", pai da-te jos de pe masea.
Nu stiu ce am putea sa iti confirmam la niste dubii pe care le ai tu.
"Sa fie, sa nu fie, oare ce sa este.", pai asa nu merge.
Daca puneai o poza cu radiografia poate intelegeam mai bine si poate chiar un dentist se afla pe TPU sa raspunda.

| AndreySebY123 explică (pentru anonim_4396):

Scuze, m-am grăbit și am scris greșit.
Si nu știu cum sa pun o poza cu radiografia;(