| sen0rita a întrebat:

Salut, sunt persoane pe aici care au probleme cu vederea(gen miopie etc.) si care au purtat ochelari si i-au schimbat la lentile? sau care din start au inceput sa poarte lentile. cum e? e mai confortabil in comparatie cu ochelarii? cum se simte?laughing))

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Some0ne a răspuns:

Eu port ochelari pe acasa, iar cand ies prin oras cu treburi sau la plimbare whatever, port lentile. Ma simt foarte bine si cu lentilele, dar daca le porti de dimineata, mai spre seara vei simti ochii uscati, de astea le dau jos cand ajung acasa

| suntincopacudeafara a răspuns:

Eu am inceput cu ochelarii si dupa am schibat la lentile, o fost ciudat ca gen se simtea de parca am ceva in ochi si nu pot scoate

OCHELARII IS MAI CONFORTABILIIIIIIIII

| Ghosttt a răspuns:

Ochelarii sunt mai confortabili.

| Iusti15 a răspuns:

Salut, din perspectiva unuia care are miopie si care a purtat atat ochelari cat si lentile de vedere, iti pot spune ca ochelarii mi s au parut cei mai comfortabili. Am inceput cu ochelarii prima data, dupa am optat pentru lentile pe care le puneam dimineata si le dadeam jos seara. Sunt mai multe feluri, eu am avut si de o luna, pe care le dadeam jos seara si le puneam intr o solutie speciala, dar si lentile de o zi pe care seara le aruncam, iar dimineata imi puneam altele noi. In prezent port ochelari, numai de cateva ori pe sapt imi mai pun lentilele de o zi la antrenamentul de inot dupa care le arunc seara. Obisnuiam sa port doar lentile, dar din cauza ritualul zilnic am renuntat: dati cu lubristil dimineata in ochi, stai 15 min sa ti pui ambele lentile dupa care seara iar stai 10-15 min sa le scoti (dupa le pui in solutie/le arunci) si iar dati cu lubristil in fiecare ochi. Ca tot am deviat de la intrebare la inceput se simte ciudat, dar dupa cv timp te acomodezi cu ele. Poti face si iritati destul de usor daca nu respecti normele de igiena. Deasemenea, sunt si situatii in care ochiul nu accepta lentila deloc, unde este recomandat sa nu se mai poarte lentile niciodata. Deci mai bine ramai la ochelari daca nu vrei sa faci toate astea!