| NujDastea a întrebat:

sunt un băiat de 18 ani, și de mic făceam multă mișcare până pe la vreo 15-16 ani. Dar m-am mutat in alta localitate într-o zona fara prieteni. Și timp de vreo 2 ani. nu prea am mai făcut mișcare...Toată ziua la calculator. Și acu. am observat. dacă depun efort. să alerg. obosesc repede. foarte repede. și mă doare-n piept. și respir foarte greu. parcă mă arde sub piept. și mi se face și rău. de la foarte puțin efort. Nici 3-4 min dacă alerg. Ce ar putea fi.?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| JustmeV a răspuns:

Eu zic sa incepi cu plimbari mai lungi gen 25-30 de minute pe zi. Si dupa trei patru zile sa te apuci de alergare usoara minim 15 minute pe zi. Iti pui muzica si asculti la casti eventual, sa nu te simti singur. happy

| PIPER23 a răspuns:

Din cauza repausului indelungat. Sfatul meu e sa reincepi sa faci sport treptat. Cel mai bine cu alergare usoara. Organismul tau isi va recapata astfel rezistenta. Ar trebui sa fie simplu, cu rezultate vizibile in scurt timp!