| Kevinn2000 a întrebat:

Știe cineva metode bune pentru întărirea sistemului imunitar?
Am 21 de ani, am astm, iar dacă coronavirus va ajunge în România, vreau să am sistemul imunitar mai bun...
Și încă 2 întrebări...
Dacă stau singur într-o casă și nu am contact cu alți oameni până când dispare coronavirus (că presupun că nu o să fie până la sfârșitul lumii), am șanse să nu iau acest virus?
Dar dacă aleg să nu stau în casă, cum pot preveni acest virus? Am înțeles că masca aceea nu prea ajută, ca tot aer respir...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Mănânci sănătos, te hidratezi corespunzător, iei vitamina D, de la farmacie, dormi măcar cât este recomandat pe noapte și faci și tu puțină mișcare pe fiecare zi, ca să capeți condiție fizică, că măcar de va fi pandemie, să poți și tu fugi cat mai departe happy. Coronavirusul se ia pe cale aeriană și prin atingerea obiectelor infestate (de către gazdă). Nu te panica, căci nu sunt așa de mari șansele să iei virusul, iar daca l-ai luat, tot există șanse de vindecarewinking. Lasă grijile de o parte și continuă viața ca și până acum happy.

| Kevinn2000 explică (pentru Celcestietot):

Calea de vindecare este ca corpul să elimine singur virusul, tratament nu există. Eu mă rog la Dumnezeu să nu iau acest virus, iar dacă totuși o să îl iau, mă voi ruga să mă vindece... Am ceva important de făcut pe o perioadă de 2-3 ani...
Crezi că dacă sistemul meu imunitar va fi mai bun, o să fie șanse mai mici să mor?
Ori nu contează sistemul imunitar din moment ce am această boală?

| Celcestietot a răspuns (pentru Kevinn2000):

Este bine sa te rogi la Dumnezeu, El știe absolut tot ce faci happy. Da, cred că, cu cât ai un sistem imunitar mai bun, cu atât vor fi mai mici șansele unei morți. Deci, să ai grijă de corpul tău întotdeauna, căci el este templul Duhului Sfântwinking.

| Kevinn2000 explică (pentru Celcestietot):

Mulțumesc mult pentru informații.

24 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu a ajuns nici un corana in Romania,numai va panicati aiurea,ai sanse sa mori si de la gripa,spun eu chiar mai mari cum e vremea asa schimbatoare,e un virus care ataca sistemul imunitar,singurul lucru care activeaza sistemul imunitar mai puternic este zincul,lucru dovedit in en studii,lipsa lui duce la boli, cancer, suplimente de zinc, vitamina d, calciu si multe legume, fructe 5 porti pe zi,omul este o primata mai mult vegetariana decat carnivora,de asta simtim nevoia de carbo asa mult,fara carbo nu poti trai,vb de fructe, legume, carne de peste, avocado, spalare si cu spirt pe maini ala ucide virusi si cu sapun, sanatate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sistemul imunitar nu se intareste peste noapte sau in cateva zile. Dar daca eviti zonele aglomerate si respecți normele de igiena sansele sunt minime sa ajunga virusache si la tine in timp util

| anonimg a răspuns:

Dulciurile și sucurile slăbesc sistemul imunitar; chiar și mierea. Afectează celulele albe. Organismul are nevoie de zahar, dar îl putem lua din fructe. Acestea conțin și vitamine. Vitamina C este recomandată împotriva răcelii.
De asemenea trebuie să te speli pe mâini cu săpun antibacterian -si când ieși din casă, și când intri în casă; și tot timpul cât stai în casă.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Săpunul lichid este antibacteriant?
Cam ce fructe și legume conțin aceste vitamine? Ai idee? Să știu ce să mănânc.

| anonimg a răspuns (pentru Kevinn2000):

Dacă scrie pe el că este antibacterian, atunci așa este. Dacă nu scrie pe el că este antibacterian, atunci nu este.

Vitamina C conțin citricele (portocale, clementine, mandarine, lămâi). Dar nu trebuie să consumi numai din acestea. Este nevoie să consumi din toate câte se găsesc la vânzare. Deci din toate fructele, din toate legumele și din toate zarzavaturile.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Ok, am înțeles, dar zarzavaturile ce sunt?

| anonimg a răspuns (pentru Kevinn2000):

Zarzavaturile sunt plante comestibile, cultivate în grădini, de la care se consumă mai ales frunzele și rădăcinile (marar, patrunjel, telina, morcov, etc).
Legumele se refera la cartofi, fasole, rosii, ardei, etc.

| Kevinn2000 explică (pentru anonimg):

Ok, mulțumesc, dar apropo, roșia e fruct.

| aXy99 a răspuns:

Mananc fructe si legume multe. Cereale, oleaginoase, carne fara grasime (exceptie pestele gras). Evita zonele aglomerate si nu te stresa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Tinctura de propolis, Fulgi nutriționali de drojdie, usturoi crud zilnic.

| Kevinn2000 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Tinctura de propolis este medicament?
Fulgii nutriționali de drojdie unde se găsesc?

| sadrian46 a răspuns (pentru Kevinn2000):

La magazine naturiste.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Sunt medicamente naturiste, numite si suplimente nutritive. Se găsesc la Magazinele naturiste.
Propolisul este cel mai puternic antibiotic natural, cu spectrul larg.Folosit intern, 30-40 de picături de propolis de 4 ori pe zi, împiedica dezvoltarea celuleloinforma
Cura cu propolis a avut rezultate bune in:
- boli ale cavității bucale;
- boli ale aparatului respirator;
- boli O.R.L
- boli ale aparatului digestiv;
- hepatite;
- diabet;
- infecții ale cailor urinare;
- microlitiaza renala;
- eczeme, neurodermite, acnee, ulcer trofic, arsuri, degeraturi. Lupusul se cicratizeaza după 16-20 zile;
- boli ale sistemului nervos;
- boli reumatice;
- boli infecto-contagioase: gripa,febra tifoida, erizipelul, meningita si alte boli infecțioase cu stări febrile;
- osteoporoza;
- hipocalcemii.
Tinctura de propolis nu se ia cu apa ci combinata cu miere sau pe o bucățică de paine uscata.
Fulgii nutriționali de drojdie de bere:
Cea mai importanta calitate a acestui supliment nutritiv este faptul ca acoperă carenta de vitamine din complexul B.
Drojdea de bere este un remediu nu doar foarte bogat in minerale si vitamine, dar care si ajuta la metabolizarea corecta a acestora, fiind de mare valoare in tratarea tulburărilor de asimilare a mineralelor, in special a calciului si a magneziului.
Se consuma cate o lingura de supa plina de 3 ori pe zi, cate 15 zile pe luna. Poate fi folosit si ca adaos in salate de crudități sau alte mâncăruri.
Conține si vitamina B 12.

| Kevinn2000 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dacă mănânc multe fructe și legume, fac sport, dorm 7-8 ore pe zi, mă spăl des pe mâini și încerc să nu intru în contact cu alți oameni, mai are rost să iau acele medicamente?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Kevinn2000):

Eu iau aceste suplimente ca prevenție la început de iarna si am mai luat la începutul lui februarie propolis, iar fulgii de drojdie lunar. Sunt vegetariana total dar tot mai iau aceste doua suplimente + consum usturoi zilnic.
Fructele conțin vitamine si minerale dar nu si antibiotic natural care nu e periculos ca cel din farmacie. Tinctura de propolis este preparata din propolis de albine macerat in alcool. Tu alegi daca sa folosești in alimentație aceste suplimente sau nu. Rau nu fac decât la cine este alergic la ele. Propolisul se găsește si in farmacii. Pe prospect găsești informații despre cum se administreaza.

| Kevinn2000 explică:

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.

| LoVance0000 a răspuns:

Daca ar fi primul pas de protejare ar fi cu bronhodilatatoare, in rest antiinflamatoare, mentinerea igienei, este ceva sirop care e pentru tuse spasmolitica.

| Anonim203434433 a răspuns:

Catina +Merisor - Acestea 2 combinate intr-un borcan cu miere, care se tine la frigider ( in borcan, cam 1/2 Miere, 1/2 Merisoare + Catina )

| Kevinn2000 explică (pentru Anonim203434433):

Ce sunt alea merișoare? Și la ce te referi prin 1/2? La 1 sau 2 lingurițe de miere, cătină si merișoare?

| Anonim203434433 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Jumatate umplut cu miere, jumatate cu fructe
Sunt fructe de padure, cauta pe internet
Cel mai probabil gasesti prin pietele de legume & fructe, sau vidate la anumite magazine. Dupa care le poti congela si pastra la congelator

| Kevinn2000 explică (pentru Anonim203434433):

Ok, mulțumesc, dar cineva spunea mai sus că mierea slăbește sistemul imunitarhappy