| anonim_4396 a întrebat:

Salut, timp de 6 zile sunt pe un tratament injectabil si nu am voie sare absolut deloc, altfel reactioneaza foarte urat si ma fac plin de bube.

Intrebarea mea este, ma puteti ajuta cu niste retete, sau ce pot manca in astea 6 zile si sa nu contina sare? tinand cont ca mancam cam orice inainte, acum trebuie un regim mai strict.big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Absolut orice mancare gatita poate fi facuta fara sare. Pentru a-i imbunatati gustul, foloseste mai multe condimente (in functie de cele care iti plac).

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti manca orice si acum, doar ca o rogi pe mama, sa nu mai puna sare la mancare!

| Holiday a răspuns:

Prajituri si fructe.happy

| presus a răspuns:

Continua sa mananci orice mancare gatita, dar fara a adauga sare de plus, cam toate alimentele, legumele, etc contin deja sare in cantitati mici. Sarea este buna in reglarea presiunii sanguine, nu poti sa iti faci un regim din care sa o excluzi, este un condiment. Daca te hidratezi suficient de mult, poti manca si sarat, nu o sa patesti absolut nimic.
In legatura cu tratamentul tau injectabil, pe langa acele bubite, ti se pot umfla si mainile, incepand cu incheieturile pana la degete. Dar dupa cum ti-am spus mai sus, nu adaugi sare de plus in ceea ce gatesti si te hidratezi corespunzator. Daca se poate peste 2l lichide pe zi, de preferabil apa sau sucuri naturale.
Numai bine!