| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Tocmai ce mi-am pus ochelari.
Prima data cand mi-am pus am vazut mai clar dar dupa 3 zile de purtat cand ii dau jos parca vad mult mai prost.
E normal sa am senzatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Da. Se obisnuieste ochiul cu ochelarii. N-ai sa mai poti umbla fara ei in curand. Daca ii dai jos mai multe zile, ai dureri in fundul ochilir, dureri usoare de ca, si dureri medii de ochi. Cearcane

| qwertpro a răspuns:

Salut,din pacate ochelarii nu te vor ajuta sa iti imbunatatesti vederea. Miopia, hipermetropia sau astigmatismul sunt erori de refractie care sunt corectate cu ochelarii, dar acestia sunt doar niste "carje" care nu te vor ajuta sa le rezolvi.Cu timpul vei avea nevoie de ochelari mai puternici pentru ca dioptriile vor creste.Ai dureri de ochi din cauza ca tensiunea din muschii oculari este amplificata de catre ochelari, si unde apar ochelarii se termina vederea buna. Poti incerca masajul pentru muschii oculari, exercitiile oculare si sa porti cat mai putin oachelarii.Iti recomand mult cartea Renunta la Ochelari.

| Aretha a răspuns:

Da. E de acomodare. Asa si eu vedea ca se strica pe margini si se blureaza imaginea cand mergeam. Dupa o saptamana iti va trece. Incearca sa i porti.

| Bogatu_Valentin_1968 a răspuns:

Sunt ochelari de distanta si ochelari de aproape. Sunt fizician (nu sunt medic) insa stiu ca sunt ochelari de distanta si ochelari de aproape. Daca ti-a facut ochelari pentru citit atunci da-i jos daca te uiti la tv.

| Mihai1499 a răspuns:

Ți se adaptează ochii la lentile. Compară dimineața, nu ții da jos la mijlocul zilei, normal că schimbarea distanței focale îți va solicita ochii dacă ții scoți după ce i-ai purtat câteva ore. Dacă vezi bine cu ei, ar trebui să fie bine. Cel mai bine, la șase luni după ce i-ai luat, mai fă o programare.

Oh, și două lucruri. Dacă ți-a prescris picături, ia-le, și Nu. Sta. Cu. Ochii. În ecran. Toată ziua. Nu ar trebui să stai nici 4 ore în mod normal, e firesc să ți se slăbească ochii dacă o faci mai mult.