| UpSideDowNnN1 a întrebat:

Tocmai m-am ales cu o otita externa (otita inotatorului), am inteles ca nu este de speriat dar întrebarea mea este, dacă îmi cumpăr dopuri speciale de înot pot sa continui activitatea? Doctorul mi-a zis sa am grija sa nu îmi mai între apa in urechi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aurora99 a răspuns:

Buna! Nu vreau sa consideri otita externa o problema neimportanta, iti spun doar din propria experienta.Am facut otita externa in absolut fiecare an cand m-am dus la mare,fiindca nu ma puteam abtine sa nu fac scufundari(fara dopuri). Acum, depinzand de individ, eu ti-as sugera sa nu te alarmezi.Mie mi-a trecut si-n doua zile de la sine fara tratament, fara nimic, doar sa nu mai intru in apa.Am mai auzit de sfaturi precum betigase inmuiate in spirt pentru a dezinfecta zona, macar.Deci,stai asa un timp, daca-si revine de la sine este ff bine daca durerile sunt insuportabile, desigur, apeleaza la sfatul medicului specialist, recunosc ca metoda mea este cea mai riscanta.Insanatosire grabnica!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este indicat, cel putin nu timp de minim 3 saptamani dupa insanatosirea completa.
In caz contrar, boala se poate recidiva (chiar si sub forma mai grava, cu complicatii), dar poate fi si contagios pentru altii care intra in apa.