| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut tovarsi, am gastritra si nu stiu cum sa deosebesc branza fermentata(de care nu am voie)de cea nefermentata cand merg in piata, magazin.
Atata stiu ca urda nu-i fermentata...
Dar:cascavalul uscat este? branza dulce este? telemeaua? etc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| asquer02 a răspuns:

In primul rand incearca pe cat posibil sa eviti fructele, unele legume cum ar fi rosiille, citricele mai ales, xafeaua, tigarile, prajelile mai ales. poti consuma lejer piept de pui la gratar, legume fierte sau trase la grill, orez etcc. in principiu mancaruri la gratar si fierte. PS: incearca daca poti dimineata cand te trezesti si vrei sa iei micul dejun sa mananci o bucatica de slanina fara acel sorici. va actiona ca un pansament asupra stomacului.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acum 40 de ani cand mi s-a descoperit mie gastrita, doctorita era ruda cu mine, mi-a spus sa mananc orice cateva zile. Daca un produs l-am mancat 2-3 zile si mi-e rau, nu-l mai iau. De atunci am dus-o asa pana in anii '90. Atunci m-am dus la o farmacie si o farmacista invarsta mi-a spus asa: sunt doua tipuri de medicamente, cele care anuleaza acidul (Dicarbocalm de exemplu) si cele care inhiba productia de acid (Omez de exemplu). Pe cele din prima categorie le iei numai cand ii rau randul. Pe cele din categoria a doua le iei cate doua pastile seara de seara, 3 saptamani, cu pauza de o saptamana in doua sau trei luni. Deci in 2-3 reprize cu pauza de o saptamana. De atunci nu mai am probleme cu gastrita. Ma mai incearca din cand in cand cand fac excese cu ardei iute, care imi place foarte mult.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Tare asta. Sper sa nu uit.

| Salontanul a răspuns (pentru minrest):

Este adevarata, chit ca ti se pare amuzanta.

| minrest a răspuns (pentru Salontanul):

Este adevarata, si foarte utila, zilele astea incep sa folosesc ce ati spus. Eticheta ''amuzant'' este pozitiva, nicidecum negativa, si nu inseamna ca ma amuza situatia relatata, ci faptul ca autorul a dat si o forma amuzanta, unui sfat corect si util. Eu am votat ''inteligent'', ''folositor'' SI ''amuzant''.

| Salontanul a răspuns (pentru minrest):

Ok. Nu ti-am zis ca un repros. Sa fii sanatos!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După gust.

| JicaContra a răspuns:

Cu... VOCEA... ffs
ce iti e asa de greu sa intrebi vanzatoarea?!?
sunt SIGUR ca stie ce rahat vinde!

| Eugen80 a răspuns:

De ce nu intrebi vreun taran cum se fac acele produse si scrii pe o foaie. Apoi ii faci omului vanzare din produsele care ai voie. Toti vor fi multumiti. daca e vb de fermentat, eu cred ca nu ai voie lapte batut, iaurt, Sana, Chefir. Ai voie unt. Este posibil sa ai voie si cas afumat si cascaval, dar trebuie sa intrebi cum l-au facut.

| asquer02 a răspuns:

Branza fermentata este aceea care de regula contine un raport mai ridicat de "apa". in trecut am avut si eu gastrita si cel mai recomandat imi era cascavalul afumat. ceea ce la randul meu iti recomand acelasi lucru! happy

| CattanyMihai778 explică (pentru asquer02):

Salut,am observat ca cascavalul imi face mai bine decat o branza normala, fructe in afara de banana si avocado altceva vad ca nu prea imi face bine, spune-mi ce legume mai mancai, iaurt, lapte, chefir aveai voie?

| CattanyMihai778 explică (pentru asquer02):

Dar de Iaurt, lapte, chefir ce parere ai?

| CattanyMihai778 explică (pentru asquer02):

Slanina trebuie sa fie cruda sau afumata?

| asquer02 a răspuns (pentru CattanyMihai778):

In primul rand incearca pe cat posibil sa eviti fructele, unele legume cum ar fi rosiille, citricele mai ales, xafeaua, tigarile, prajelile mai ales. poti consuma lejer piept de pui la gratar, legume fierte sau trase la grill, orez etcc. in principiu mancaruri la gratar si fierte. PS: incearca daca poti dimineata cand te trezesti si vrei sa iei micul dejun sa mananci o bucatica de slanina fara acel sorici. va actiona ca un pansament asupra stomacului.