| Goblinul a întrebat:

Acum 2 zile n-eau facut la scoala(mentionez ca sunt cls a -12-a) un test anti tuberculoza, IDR parca se numeste.Intrebarea mea este cum se citeste? De exemplu mie nu mi s-a intamplat nimic, nici nu se cunoaste.La un alt coleg i s-a umflat si i s-a inrosit cam cat o moneda de 50 bani. Ce este bine si ce nu? Cum se depisteaza daca avem sau nu TBC? Astept raspunsul dumneavoastra.

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Priveste fotografia pentru a-ti putea explica interpretarea testului la tuberculina : http://www.sfatulmedicului.ro/......l-koch_227 --- se masoara distanta dintre cele doua punctulete din foto numita induratie ( intaritura).

** daca induratia este mai mare de 20 mm, se considera ca persoana are, in mod cert, o infectie TBC.
** o induratie intre 10 si 20mm i semnifica prezenta unei infectii tuberculoase fara sa se poata spune daca exista sau nu o tuberculoza activa
** reactia la tuberculina este considerata NEGATIVA cand la locul injectiei nu se produce nici o induratie sau cand diam. transversal al acesteia este de max. 9 mm.
Numai bine!

| doctoressa a răspuns:

Testul cutanat se interpreteaza intre 48 si 72 ore de la administrare. Reactia se masoara in milimetri de induratie (o zona palpabila, ridicata, indurata sau umflatura).

O induratie de 5 mm sau mai mare se considera pozitiva la:
- persoanele care sunt infectate cu HIV;
- un contact recent cu o persoana bolnava de TBC;
- persoane cu modificari radiologice pulmonare ca rezultat al unei tuberculoze anterioare;
- pacientii care au primit recent un transplant;
- persoane care sunt imunosupresate (persoane cu activitate imuna foarte scazuta) din alte cauze.

O induratie de 10 mm sau mai mult se considera pozitiva la:
- imigranti recent (mai putin de 5 ani) din tari care prezinta cazuri numeroase de TBC;
- utilizatorii de droguri injectabile;
- rezidenti si angajati ai institutiilor cu risc inalt;
- personalul de laborator;
- copiii cu varsta sub 5 ani;
- copiii si adolescentii expusi adultilor din categoriile cu risc inalt.

O induratie cu un diametru de 15 mm sau mai mult este considerata pozitiva la orice persoana, inclusiv la cei fara un risc cunoscut de TBC. Oricum, programele de screening cutanat ar trebui dirijate doar catre grupurile cu risc inalt.
http://www.i-medic.ro/analize/testul-ppd

| Estera123 a răspuns:

Despre marime, nu mai am ce sa iti spun, pentru ca s-a spus mai sus. Cu cat este mai mare si mai rosie, cu atat esti(de fapt, este colegul tau)predispus sa aiba TBC.
Testele pentru Tuberculoza sunt 3:
1.IDR-ul pe care l-ati facut.
2. Radiografia.
3. Testul cu sputa(flegma).
Din cate stiu eu, daca v-a facut testul IDR, inseamna ca aveti un coleg posibil suspect de TBC.

| Goblinul explică (pentru Estera123):

Da.multumesc.Chiar asa este, au gasit un copil in clasa ce urmeaza orele dupa ce le terminam noi, si de aceea au ne-au facut testul!

| dyyva a răspuns:

Si eu am facut in clasa a 12 acest vaccin, si stiu ca daca se inroseste nu e bine

| iLeón a răspuns:

Hmm.stiu ca am citit acum 2 luni o POVESTIRE (adevarata) despre un pusti (chiar autorul) care era luat in bataie de joc ca avea tuberculoza si ca avea pete rosii pe brat. Nu stiu cum se trateaza. M-am gandit sa-ti raspund din ce stiu big grin. Bafta.

| TheSundărSitaara a răspuns (pentru iLeón):

Interesant. Dacă nu te superi, îmi poți spune titlul cărții respective?