| anonim_4396 a întrebat:

Salut Tpu.Acum 7 ani intrasem să iau mingea de la adversar.Dar acesta m-a împins.Un fel de brânci și mi-am dat mâna peste cap, cred! Știu că mă țineam de ea și mă durea, când o mișcam, mă ghemuisem pe jos, de durere! Nu am fost la medic, am stat cu ea așa și peste o săptămână și ceva, durerea dispăruse aproape.
Acum de peste aproape 7 ani, cand o mișc ușor, in stanga dreapta îmi troșneste și când mișc din încheietură puternic, sus, jos imi troșneste.La cealaltă mână nu este aceeași situație, nu troșneste nimic! Vreau sa merg la medic tocmai acum.Ce credeți că aș putea avea? De durut nu ma doare! O poate băga în ghips fără să fie nevoie de schije în braț? Părinții mei au spus că s-a sudat osul deja! Îi urăsc din tot sufletul! Din cauza lor n-am putut merge la medic...Pe motivul că își va reveni în timp...
Nu pot merge nici la sală că dacă ridic o greutate de jos in sus ma doare putin!
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Asta e, renunti la sala. De sudat e sudat ca altfel nu puteau folosi mana, da' mai sunt și mușchi, tendoane, ligamente care nu se vad din exterior.

| AntonioEulian a răspuns (pentru Catrice):

Adică le am varză? Ce complicatii pot veni pe viitor? Se poate ajunge la introducerea de schije metalice?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ghipsul ți-l aplică în primele zile de la fractură ca să mobilizeze osul să se prindă în poziția așezată sau corectă. Acum nu mai este necesar.

Dacă te doare, te duci la ortopedie - traumatologie. Te ghidează ei.

| AntonioEulian a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce complicatii pot surveni pe viitor? Nu ma doare! Doar troșneste daca mișc stanga dreapta brațul, și încheietura sus jos!

| anonim_4396 explică (pentru AntonioEulian):

Complicațiile ar fi apărut deja. Spre exemplu trosnitura despre care vorbeai, sau durerea care apare atunci când ridici greutăți. Calusul dur se formează în aprox. 21 de zile de la fractură, iar după o lună începe deja să se formeze osul. Acum tu vorbești de 7 ani. Ca să-ți mai corecteze cineva chestia asta e lucru mare.

Faci fiziorerapie și te rogi să te obisnuiești sau să-ți treacă.

| florin926481f a răspuns:

Si eu am cazut la tenis de picior si chiar daca nu ma durea mana cand nu o tineam nemiscata nu puteam sa ridic absolut nimic, am stat pana ziua urmatoare si m-am dus la spital si am avut deplasare si fractura, aveam un os foarte in fata si eu credeam ca e umflaturahappy, daca stateam si nu ma duceam la spital riscam sa nu mi mai creasca mana cum trebuie.
La tine dupa 7 ani deja s au sudat oasele, probabil nu tocmai bine si de aceea acum simti dureri cand ridici greutati.
Sincer odata ce s-a sudat osul nu cred ca un simplu ghips te mai poate ajuta, poate e nevoie de operatie dar nu sunt medic deci cel mai bine ar fi sa te duci la un medic care stie cum sa te ajute.
Asta ar trebui sa ti fie invatare de minte si tie si parintilor tai ca nu e de joaca cu cazaturile astea si ca nu se vindeca singure, dintr o prostie ca asta poti sa ajungi sa ramai cu un handicap pe viata.

| AntonioEulian a răspuns (pentru florin926481f):

Mâna mi-a crescut egală cu cea dreapta.Pot ridica greutăți de jos in sus, dar nu pot sa ridic gantera ramat.Adica sa stau pe un scaun să las brațul jos și după să-l ridic simt o durere ușoară.Dar alte probleme nu am observat.O sa merg la medic peste 2 zile! Mulțumesc