| MotoKatâr a întrebat:

Acum câteva zile am fumat o țigară dar nu am tras-o în piept ci am pufăito.Credeți ca mii s-ar putea întâmpla ceva sau as putea sa ma apuc? Sincer nu prea simt nici-o nevoie sa fumez alta doar o usturime și durere pe gât și putina durere în spate dar nu știu de ce.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

... Daca nu simti nevoia sa fumezi, cum sa te apuci? crezi ca-ti vine singura-n gura?
Si da, sigur faci 4 feluri de cancer de la pufaitul unei tigari. Daca sunteti asa speriati de bombe, de ce mai incercati?

| christall a răspuns:

Nu te vei apuca. Si eu am facut la fel, am incercat si nu mi-a placut si nici n-am mai incercat de atunci.

| Deliiiia a răspuns:

Buna, simptomele nu sunt de la acea tigara, stai linistit happy

| Jager a răspuns:

In orice caz, nu te apuca. Ca nu te mai lasi si ramai si cu pagube in "buget".
O tigara daca ai pufait-o nu patesti nimic. Daca pufaiesti tigarile mereu e o problema, sa zicem, nu chiar la fel de rea ca trasul in plamani, deoarece doar pufaind, te alegi cu o respiratie urat mirositoare, in timp deteriorarea corzilor vocale si carierea/colorarea dintilor.

Nu te apuca de fumat!
Nu aduce nici un beneficiu!

| TimSem a răspuns:

Corpul fiecăruia reacționează diferit la agresiuni exterioare. Fumatul sigur nu e bun pentru organism. Dacă nu simți o nevoie să fumezi, oprește-te! Ia-ți un alt viciu. În loc de țigări apucă-te să ronțăi semințe -- tot e mai bine decât țigările happy.
Dacă te apuci de fumat îți vei ruina viața. Gândește-te câte ai putea cumpăra de banii cheltuiți pe țigări! Sora mea cheltuia aproximativ 300 lei pe lună pe țigări. Împreună cu soțul ei vreo 600! Câtă risipă!
Apoi, starea care o ai de la țigări: oboseală, organism plin de mizerie în sânge și plămâni.
De ce te-ai apuca? Prietenii? Da, dar ei sunt dispuși să-ți plătească țigările pe tot restul vieții tale? Atunci da, apucă-te! happy

| Braysto a răspuns:

Tinund cont ca a fost prima oara cand ai tras un fum dintr-o tigara e normal sa te usture si putin durere in gat, dar ai grija daca nu tragi in piept faci cancer la gat si este destul de periculos, poate ai o problema de te doare in spate (nu stiu ce sa zic de spatele tau. ) Oricum daca tu crezi ca trebuie sa te apuci de fumat, o poti face, pana la urma este viata ta.

| Sonami a răspuns:

Eu âți zic să lași deoparte țigara, daca ai sa iei o bomboana de preferabil dulce no să mai simti usturimea sau bea un ceai happy