| baugzz a întrebat:

Acum ceva timp am cazut de pe bicicleta si m-am ranit la degete (m-am spalat si am zis ca aia e). Insa, acum cateva zile m-am uitat la rana si arata destul de rau... (crusta galbena, puroi, etc.) asa ca am inceput sa dau cu baneocin si sa o bandajez, insa nu stiu daca nu cumva e prea tarziu si daca ar trebui sa merg la medic sau sa continui sa o tratez acasa... chiar daca rana e mica nu vreau sa dau in septicemie sau ceva, multumesc in avans!
imagine cu rana: https://m.imgur.com/l9HRFJK (e putin mai galbena in realitate decat pare aici)
P.S: in ultimul timp am observat ca mai si pulseaza din cand in cand

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| vampyremisa a răspuns:

Mergi la medicul de familie. Asistenta iti va bandaja rana infectata si medicul iti va da antibiotic si gata, ai scapat.