| Anonymousboyy a întrebat:

alaltaieri am facut un dus, mi-a curatat urechile cu un betisor, stiu, proasta idee.In dimineata aceasta m-am curatat iar si am observat ca mi s-a blocat canalul drept, am pus putina apa calda am lasat-o, abia am scos-o, acum daca spre exemplu bag degetul pe canal si il trag repede afara, se formeaza ca si un fel de "aspirator" si imi revine auzul dar apoi simt cum se duce incet incet, parca as avea vata in urechi, daca ma pun pe spate e ca si cum as avea apa in urechi, nu sunt surd sau ceva dar vreau sa imi scot cumva ceara acasa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ineys a răspuns:

Ceara e imposibil de scos acasa pentru ca in primul rand nu ai instrumentele necesare, cele pe care le are un medic la cabinetul ORL.

Cu betisorul nu ai facut decat sa impingi mai adanc dopul de ceara si poate chiar sa ranesti urechea in interior. Eu zic sa te duci la ORL sa-ti scoata dopul ala si data viitoare nu mai baga nimic in ureche. Ea are functie de autocuratare, se curata singura atat cat trebuie. La fel ca si in nas, in urechi nu ar trebui sa introduci nimic, nici degetele.