| anonim_4396 a întrebat:

am 1 luna de cand am inceput sa am senzatia de a urina foarte des, aproape permanent. Am fost la medicul de familie si mi s-a prescris antibiotic cu antiinflamator si urinal akut. Mi s-au mai ameliorat simptomele asta pana cand am terminat tratamentul(5 zile) si in a 7-a zi au inceput iar simptomele: senzatie de urinare si o usoara sensibilitate in zona pelviana + ma trezeam de 3-4 ori pe noapte. Am fost iar la medicul de familie si m-a trimis sa fac urocultura si am facut-o dupa 5zile aproximativ iar rezultatul a iesit negativ, am facut ecograf si mi-a gasit "Microlitiaza renala bilateral" si mi-a dat cystone, urinal ajut, flamexin si no spa. Iau acest tratament de aproximativ 3 zile si tot la fel nu vad nici-o imbunatatire. Mentionez ca am baut in fiecare zi ceai de merisor si cozi de cirese+ matase de porumb. Am uitat sa mentionez ca inainte sa urinez am o usoara arsura pe uretra si parca nu pot sa urinez la inceput deoarece ma doare putin si ma abtin, nu prea stiu cum sa explic aceasta senzatie. Ce credeti ca este si ce investigatii ar trebui sa mai fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Tu citesti raspunsurile pe sarite? Ti-am explicat ce ai, ce raceala viseaza Cristi nu stiu, poate la ovare dar ma indoiesc ca ai...

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Nu ai zis ceva, ai facut o ecografie sau cum de a pus doctorul diagnostic? Numai din sumar de urină? Poate ai infectie urinară sau nisip la rinichi, sau ai racit, cum fac femeile cistite si noi barbatii sunte m sensibili in zona intimă nu doar ele, te a tras curentul? Ai stat pe ceva rece? De cit timp te simti asa? Ce varsta ai?

| viorel04 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Da, am facut ecografie + sumar de urina+ urocultura. Iar despre raceala nu stiu ce sa zic, este posibil deoarece am fost la sala si transpiram si era destul de racoare acolo dar totusi sa ma tina 1 luna?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru viorel04):

Păi fara tratament adecvat te tine si mai mult, si faci complicatii, nu te juca, ce vârstă ai?

| viorel04 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

19 ani, Tratamentul pe care il iau acum este: Cystone, flamexin, no spa si Urinal akut. Am inceput sa-l iau de miercuri seara si pana acum nu am vazut nici-o imbunatatire.

| CuriousStuff a răspuns (pentru viorel04):

Tu citesti raspunsurile pe sarite? Ti-am explicat ce ai, ce raceala viseaza Cristi nu stiu, poate la ovare dar ma indoiesc ca ai...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu cumva ai bălănită? Ai fost la urolog? Ce ti a zis? Te a consultat? Sau doar ai vorbit cu el? Penisul te doare te manincă? E roșu? Ce simptome mai ai in afara de arsură?

| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie sa mai faci nicio investigatie pentru ca ai deja diagnostic: "Microlitiaza renala bilaterala", adica ai niste pietre mici la ambii rinichi care se elimina, si eliminandu-se iti "zgarie" si lezeaza uretra si pe unde trec, de acolo durerea si suprainfectie. Daca ai noroc o sa scapi de ele cu medicamente, insa pana le elimini toata durerea si infectiile o sa persiste, daca nu reusesti sa le elimini doar un urolog o sa te poata ajuta, si vor trebui niste manevre mai invazive putin prin care sa-ti scoata acele pietre.
Spune-i medicului tau de familie sa-ti faca trimitere la urolog daca vrei sa scapi de ele din prima, fiind microlitiaza inseamna ca sunt mici, deci se pot elimina spontan, si ajuti procesul asta band foarte multa apa, adica undeva peste 4l pe zi, o sa apara in curand pepeni si alte fructe zemoase, sa mananci pana nu mai poti. Iar daca nu reusesti sa le elimini si sa scapi de problema, vizita la urolog e obligatorie.

| OaieBlonda a răspuns:

Și eu am avut. 2 luni a durat, dar a trecut cu urinal akut. Cam greu, dar e gone for good. S-a întâmplat cam acum 5 ani