| gabidragoss a întrebat:

Salut TPU, am 13 ani, 1, 42 cm inaltime, si 38 de kg. Am o problema cu luarea in greutate si in inaltime. Sunt asa mai sportiv. Si nu stiu ce sa mananc pentru a pune in greutate. Mai pe scurt ce ar trebui sa mananc pentru a lua in inaltime si greutate.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Sport la bară pentru inaltime
mancaruri care se apropie sau sunt bombe calorice pentru greutate

5 răspunsuri:
| peanut003 a răspuns:

Sa mananci mai mult, simplu

| GabehAle a răspuns:

Fa un control la endocrinolog. Verifica sa nu ai probleme de hiposecretie tiroidiana.

| MihalacheTutunaru a răspuns:

Salutare tinere,
Desi unele raspunsuri gasite pe TPU pot fi folositoare, poate ar fi mai bine sa contactezi ajutor specializat, anume un nutriotionist.
Sper ca te-am ajutat!
Cu drag,
Mihalache Tutunaru

| xyqmii a răspuns:

Motive pentru care cel mai probabil nu cresti:
-duci lipsa de hormoni
-genetic(de la membrii familiei tale)
-alimemtarea
acum o sa iti arat cum ai putea sa cresti mai repede:
-dormi macar 8-9 ore
-incearca sa consumi mai mult lapte(contine mult calciu, ceea ce ajuta oasele sa iti creasca)
-incearca totusi sa slabesti, sa încerci sa reduci din zaharul care il mananci, fa mai mult sport(pentru a ajuta creierul sa produca mai multi de crestere)
sper caci te-am ajutat!

| Mereneu202007 a răspuns:

Salut. Eu sunt la fotbal. Anul trecut inainte de iarna aveam 1.50. Dupa ce am luat pauza de iarna sa zic asa am crescut 20 cm. Consider ca daca faci sport nu te vei inalta. Poti lua o pauza, dar nu ma intelege gresit. sportul e important! Succes pe mai departe! Cat despre KG+, baga cartofi prajiti, d astea. dar nu sunt prea sanatoasecrying Stay strong bro!