| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am 13 ani.Pe 30 iunie fac 14.Si vocea mea se schimba.Adica are momente cand e groasa si unele cand e subtire ca inainte.Si corzile mele vocale sunt foaarte obosite.Adica ma chinui putin sa vorbesc.O fi din cauza ca se maresc? Pana in vara sau pana in iulie credeti ca se termina acest proces? Ce ma sfatuiti sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Here4u a răspuns:

Este ceva firesc vârstei. Nu te speria. Vocea ta va fi mai bărbătească in curând happy

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce ma sfatuiti sa fac?"

stai calm, știe natura ce face

| Andreeush a răspuns:

Nu ai ce să faci.
Nu te mai stresa inutil.
Ești într-o perioadă în care te dezvolți. Este absolut normal ce se întâmplă.