| Vladyt1 a întrebat:

Salut TPU.
Am 13 ani și 1.58M și 54 kg.
Am o aplicație descărcată și vreau sa slăbesc, aplicația îmi da câteva exerciți destul de bune, dar nu știu câte calorii trebuie sa consum ca să nu mă îngraș, adică sa slăbesc și cam atât adică câte calorii trebuie sa mananc la o masa adică prânz, deoarece mic dejun nu îl mananc deoarece nu pot manca dimineața. Deci câte calorii trebuie la cina și la prânz, ajutor? (Am burta și tatelaughing Și na aplicația se numeste Lose weight app for men

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iana19 a răspuns:

Bună! Eu am slăbit într-un timp mai îndelungat, însă se cunosc rezultate. Am 1.65 cm și am ajuns de la 76 kg la 60 kg în câteva luni. Am eliminat pâinea și carnea din alimentație, am rărit dulciurile, iar carbogazoase nu am mai consumat câteva luni bune. Important îi ca pentru început să te limitezi la 1200 kcal eventual sa îti descarci o aplicație unde scrii cantitatea de produse consumate si îți calculează kcal. Cu sportul nu mă prea omor, însă fac mișcare 6000-8000 de pasi zilnic, alergare sau plimbare nu conteaza, daca vrei rezultate mai bune ai putea sa te apuci serios de sport. Eu una nu prea sunt fan sport, insă încerc sa imi fac numărul de pași zilnic. Totodată nu consuma apă imediat după ce ai mâncat așteaptă 1-2 ore apoi poti consuma apă. Eu beau apă doar seara, deoarece în timpul zilei nu simt nevoia. A si nu mai mănânc nimic după ora 18 si încerc ca fructele sa le mănânc în prima parte a zilei.
Îți va fi dificil o vreme, dar te vei obișnui. Încearcă să nu sari peste micul dejun, dar nici eu la început nu eram fan și ajungeam să am doar 2 mese pe zi. Încearcă terciul de ovăz te va face sa te simți sătul si se prepară foarte ușor ( 5 linguri ovăz cu 1 cană medie apă, se fierb până scade lichidul și se îngroașă, apoi la final poti adăuga o banană feli sau orice fruct îți place).
Bun să recapitulăm, fără carne, pâine, prăjeli prea multe, fără dulciuri o vreme, sucuri, 2 -3 mese pe zi, 1200 kcal sau mai puțin pe zi, fară apă imediat după ce ai mâncat, nimic după ora 18. Acum faci cum vrei, dar pe mine m-a ajutat. Treptat am introdus în alimentație după 3 luni si produsele interzise ca să spun așa, gen acum mănânc cartofi prajiți dulciuri, sucuri bine cu limită, dar vreau sa spun că stagnez si nu m-am îngrășat deloc și deja am 2 ani de când stagnez, și mănânc ce doresc. Sper să te ajute această dietă și să te ambiționeze. Îți doresc mult succes și chiar mi-ar plăcea să mă anunți că ai reusit (asta dacă ai aplicat metoda mea sau măcar ți-au fost utile sfaturile mele), deoarece si eu am fost în situația ta și știu cum îi.
Dacă te ajută eu la început mâncam 2 mese pe zi la prânz un iaurt ( 150 grame) 2 cracekers, iar pe la ora 16 mâncam niște paste fierte cu puțină miere cam 200 grame sau mă rog jumătate de pungă de paste. Bun în altă zi iaurt, crackers si terci. Și tot așa. Nici nu ajungeam la 1200 kcal?
Poți verifica kcal si de pe eticheta alimentelor raportate la 100 de grame si îți poti calcula alimente care se încadreaza în 1200 kcal. Gen 700 kcal la prânz si 500 kcal seara sau ma rog pe la un 16-17.
Sper că te-am lămurit. Dacă nu înțelegi ceva poți să îmi lasi mesaj.
Baftă

3 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

La intaltimea ta greutatea e ok. Cat vrei sa slabesti?

| Vladyt1 explică (pentru RoCkKiD):

Gen vreau sa imi dau burta jos si sanisad

| Andrei10582659593 a răspuns:

Salut!
În primul rând, trebuie să începi cu un deficit caloric. Adică, să arzi mai multe calorii decât mănânci. Dar, asta e alegerea ta. Poți începe să mănânci mai puțin din cât mâncai inițial la o masă, și, dacă, consumi cipsuri, sucuri, ciocolată, etc., îți zic sincer să le rărești sau să nu le mai consumi deloc. Aplicația pe care o ai este utilă, dar trebuie să compensezi cu alimentația zilnică, pe scurt, o dietă. Sper că te-am ajutat, și îți urez baftă în ceea ce vrei să începi!