| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am 13 ani si 8 luni.Presupun ca majoritatea baietilor pana la o anunita varsta simt o anumita jena sau piscatura atunci cand pun degetul pe capul penisului.Am si eu aceasta problema.Cand dau cu apa peste gland nu simt nicio durere.Dar cand pun degetul ma jeneaza si nu pot sa il tin.Cum as putea face sa nu ma mai jeneze cand il ating? Ca ma gandesc ca ar fi mai usor sa imi pastrez igiena daca l-as putea atinge fara probleme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Copilas, stai linistit. Incearca pe cat posibil sa speli capul cu apa si putin gel de dus, doar cat poti, fara sa fortezi, apoi clatesti, chiar daca nu e perfect stai linistit ca nu se intampla nimic. Peste 5-10 ani o sa poti atinge capul fara sa simti mare lucru, bucurate de aceasta sensibilitate.

| BunaZiuaMerio explică (pentru Frank51):

Dc sa ma bucur? Eu vreau doar sa stiu cum o sa scap de ea.

| CiobiStar a răspuns:

Eu zic ca cel ai bine ar fi in sa incerci sa vorbesti cu un medic.Sau cu parintii tai.Eu nu am avut niciodata aceasta problema.Singura data cand am simtit un disconfort al penisului pentru cateva zile, dupa ce am avut o experienta sexuala neporotejata, dar dupa mi-a trecut.
Poate este ceva temporar, din cauza ca penisul tau este in dezvoltare sau poate e din cauza ca ai pus mainile murdare pe el in repetate randuri.Nu stiu exact ce sa iti zic.
Cum am spus, cel mai bine intreaba-l pe tatal tau.El sigur va sti ce sa iti spuna.