| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si de vreo 6 luni am inceput sa pierd foarte mult par. Sunt baiat, si de 1 an am frizura scurta daca are vreo importanta, inainte aveam parul lung(pana pe la gura). In fata(in zona bretonului) am putin par, iar in restul capului nu am nicio problema. Folosesc sampon cand ma spal pe cap si o fac odata la 2 zile. M-am interesat si este posibil sa nu am vreo boala ci doar sa fie din cauza dietei, stresului, sau este pur si simplu regenerarea parului. Nu cred ca este regenerarea parului deoarece atunci cand imi dau cu mana in par mereu scot 1-2 fire. Stresul ar putea fi o cauza, am in mare parte prieteni falsi deci in concluzie nu multe persoane tin la mine. Dar totusi nu este vreo cauza foarte exagerata de anxietate. Dieta, mananc destul de nesanatos. Mananc mancare gatita in mare parte, dar mananc in fiecare zi macar un snack(dulciuri, croissante, chipsuri) si la fast-food mananc odata la 2 saptamani. Care este parerea voastra? Ar trebui sa visitez un medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaduBia a răspuns:

Buna. Ce mananci tu, mananca toti copii de varsta ta, deci nu asta este problema. Incearca sa schimbi samponul si sa iei unul anticadere, chiar daca nu este pentru barbati. Eu te sfatuiesc sa cumperi un sampon de la Gerovital (tratament anticadere). Eu l-am folosit si chiar m-a ajutat. Sper sa iti rezolvi problema. Succes!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, ar trebui sa mergi sa te vada un dermatolog!
Daca folosesti alte produse de par precum geluri ori fixativ, este bine sa le mai folosesti, pentru ca afecteaza radacina firului de par si produc caderea parului.
Un alt sfat: samponul se cumpara doar din magazinele mari si foarte mari ca sa ai siguranta ca produsul este original si nu contrafacut, ca cele cumpaarte de pe piata sau magazinele mici de cartier.
Mananca fructe proaspete si mancare sanatoasa, gatita in casa.
Ai putea lua suplimente cu Biotin, Zinc, Fier si Vitamina C, care ajuta la regenerarea si intarirea parului si unghiilor.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Presupun ca o sa mai cauti informatii si o sa dai si peste samponul de cal laughing)
Unii spun ca functioneaza, dar eu zic sa nu ajungi acolo, mai bine la medic

| Gabriela_Serban_Si_1995 a răspuns:

Daca vrei poti sa vizitezi un medic, ca sa fii mai sigur. Si nu te mai stresa din vina prietenilor tai ca-ti faci rau tie. Si mie imi cadea parul si era din cauza ca imi schimbam foarte des samponurile.

| teroristul520 a răspuns:

Teo blestemat cineva ca avei parul panan ochi funda?