| curiosul122 a întrebat:

Salut TPU. Am 13 ani si fac sala din august anul trecut, am avut o perioada de 3-4 in luni in care faceam doar fitness gen greutati pana in 4-5, am crescut treptat. Ulterior am primit un program de forta in care am crescut greutatea, usor usor, 5-6-7 n-am trecut de 10. Problema e ca m-am inaltat destul de tare, am 1, 70 insa imi e frica. M-am gandit dupa ce termin luna asta sa iau o pauza mai lunga pentru ca tot am auzit ca imi afecteaza cresterea, pentru ca deja a inceput sa ma doara in zona lombara putin, nu e durere insuportabila, la inceput o sa am grija de ce mananc ca sa nu ma ingras sau ceva si sa fac antrenamente acasa mai usoare. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu afectează creșterea, doar efortul excesiv.

| Floridori a răspuns:

Sportul nu afecteaza cu absolut nimic cresterea. Poti face sport zilnic, sau poti sta acasa, in canapea, inaltimea ta finala va fi fix aceeasi.
Esti la varsta la care este firesc sa incepi sa cresti in inaltime, iar inaltimea este dictata strict genetic si hormonal. Sportul nu are legatura cu asta, in schimb, poate avea legatura cu durerile lombare, iar in cazul asta poate fi vorba de greutate excesiva pentru varsta ta, mai ales ca esti in plina faza de dezvoltare, in care coloana sufera modificari destul de rapide, sau exercitii efectuate incorect.
In cazul durerilor lombare, te sfatuiesc sa i te adresezi unui medic astfel incat sa stii daca exista leziuni si cum ai putea sa le eviti pe viitor.

| Flavianadx a răspuns:

Ce sala la 13 ani nene? Crezi ca mucoasele de vârsta ta se uita după musculoși?
Alege și tu un sport normal gen baschet, handbal, tenis. Îți faci prieteni, faci mișcare și mai scapi de parinti. 3 in 1

| curiosul122 explică (pentru Flavianadx):

Pai si eu ce am zis, oricum voiam sa ma apuc baschet, n au treaba mucoasele