| alexflorin9989p a întrebat:

Salut TPU, am 14 ani 66kg si 190, mananc foarte mult dar nu ma ingras,stie cineva o metoda de a ma ingrasa? Vreau sa mentionez ca fac vreo ora de sport pe zi, nu am nici un neam inalt sau slab, dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te saftuiesc sa mergi la medic ENDOCRINOLOG pentru investigatie medicala de urgenta, ca aici nu-i vorba de metabolism care arde repede, ci de o dereglare hormonala severa, care la 14 ani iti poate afecta sanatatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai un metabolism care arde tot. Este foarte greu să îl schimbi. Atât timp cât ești sănătos, este preferabil să nu faci efortul să schimbi ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, poți doar sa pui masa musculara. Apucă-te de înot 1_2 ore pe zi. Într-un an pui mușchi, te faci fain.

| NunuNini a răspuns:

Stai cuminte! 66 kg la 14 ani, indiferent de inaltime, sunt chiar prea destule. De ce se uita toti la inaltime si nu la varsta? Conteaza mult. Tu faci sport si tranformi grasimea in masa musculara. Nu te ingrasa acum ca te nenorocesti pe viata. Vei vrea sa slabesti si nu vei putea.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

1,90 la 14 ani nu înseamnă decât dereglare hormonală. Du-te de urgență la endocrinolog, nu este deloc normal, pe viitor poți avea probleme grave de sănătate.