| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, si am stat foarte mult la calculator zilele trecute pe scaun, iar acum de vreo 2-3 zile simt o mica durere la noada fundului. Nu stiu daca ma exprim bine. Nu ma doare rau, dar si cand stau in pat ma deranjeaza. Este ceva grav? Cum as putea sa scap de acest disconfort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am stat foarte mult la calculato... simt o mica durere la noada fundului....Cum as putea sa scap de acest disconfort?"

deci te doare-n c*r și intrebi cum să nu te doară, știind și cauza?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sa faci miscare, asta o sa ajute. Incearca mersul usor, jogging sau diferite exercitii.

| LPCTSTR a răspuns:

Pauze de miscare de 5 minute la jumatate de ora/o ora ar trebui sa ajute.

| UnBaiatAnonimx221 a răspuns (pentru LPCTSTR):

De când a apărut inconfortul nu am mai stat la calculator.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Asta am patit eu cand am plecat in strainatate am stat pe autobuz pe scaun nimic dureri na amorteala ma gandeam trece timpul durerea trece dar nu de tot intre timp s-a format un nod acolo trec ani ma operez de altceva uit de acea mica problema intre timp reiese sinus pilon necesara interventie chirurgicala, asa ca daca simnti ceva un nod direct medicu de familie ca sa nu ajungi ca mine, sau e posibil sa fie doar o durere si atat

| xXVranceaXx a răspuns:

Ce ai făcut, man? Mai mișcă și tu din curul acela! Îți faci praf spatele și colăceii vor apărea "din magie"! Măcar 10 min să te miști la 40 de minute pe stat la calculator! Păcat de tine, acum trebuie să te dai cu Voltaren Forte o săptămână întreagă...
Mai bea și tu niște apă, nu te da ca o cămilă în deșert

| Crisk a răspuns:

Nu e nimic grav, e din cauză că ai stat prea mult in acea poziție pe scaun. Incarca sa stai in pat cu calculatorul sau sa stai mai puțin. Când stai prea mult crează disconfort.