| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa imi pun aparat dentar. Eu am dintii de jos foarte drepti. Doar cei de sus cei doi din fata sunt foarte in fata. Mama zice ca am mandibula de sus mai mare decat cea de jos si aparatul dentar nu o sa imi indrepte dintii (si ea are la fel dintii si ea a purtat aparat dentar). Voi ce parere aveti? Multa lume mi-a zis ca de la aparat ti se cariaza dintii si iti slabeste radacina de la dinti si iti vor cadea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pune-ti aparat pentru ca e pentru binele tau.
Consulta-te totusi si cu dentistul inainte si intreaba-l ce parere are despre ceea ce ai auzit tu.

| GeorgeBerbec a răspuns (pentru anonim_4396):

Intr-un fel dentistul o sa fie dupa interes, sa pun sa mai ia un ban. Adica el o sa promoveze chestia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine este sa faci o vizita la ortodont, probabil sa iti faci radiografie si sa iti spuna ce se intampla. Fara suparare, dar nu poti fi sigur ca mama ta stie tot, poate si varsta influenteaza tratamentul. De la aparat dintii nu ti se cariaza si cad, cu o igiena dentara normala.

| AkiseAru a răspuns:

Pai eu am patit la fel, aveam 2 dinti de jos inclinati foarte tare in spate, si parintii mei voiau sa-mi puna aparat dentar, si eu nu voiam. Ghici ce-am facut? Zilnic impingeam cu limba dintii aia ii impingeam in fata, si in 1 luna s-au pus la locul lor. Daca nu poti sa impingi cu limba dintii din fata, incearca sa-i impingi cu degetele, se vor indrepta 100%. Sper ca te-am ajutat!

| Mario_Alexandru_1996 a răspuns:

As zice sa iti pui aparat dentar chiar daca cand t.il dai jos nu o sa fie cine stie ce schimbare, dar daca nu t.il pui, in viitor o sa regreti pentru ca o sa ii ai deformati