| ionut6709 a întrebat:

am 14 ani si de 1-2 ani, rar 5-6 ori pe luna sau la 2 luni sau cand alerg ma inteapa si ma doare in partea stanga in inima mai exact,si nu pot respira foarte tare deoarece incpe si mai tare durerea, imi tin circa 1 minut respiratia si apoi respir foarte putin si durerea dispare.Ce sa fac, e ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BotezanDaniel a răspuns:

Ai mult tupeu! Da te-ai pus cu cine nu trebuie! Ia nu te mai grabi sa tragi concluzii, ca eu nu imi bat joc de nimeni!''Buna! Inţepăturile de inimă pot fi simptome ale bolilor endocrine, în special hipertiroidie, dar şi ale bolilor pulmonare, precum pneumoniile, bronşitele şi bronhopneumoniile. Aceste afecţiuni nu trebuie neglijate, întrucât pot degenera în miocardită, inflamaţie a muşchiului inimii care, netratată corect, poate duce la insuficienţă cardiacă. Nevralgiile intercostale sau aşa-zisul „junghi" intercostal reprezintă cele mai frecvente cauze ale durerilor de inimă, dar şi motive de panică. Aceste dureri retrosternale (resimţite în spatele sternului) apar pe fondul unor mişcări bruşte, la schimbările de temperatură sau pot fi provocate de reumatism şi de inflamaţii ale articulaţiilor dintre coaste şi stern.Consulta un medic neurolog sau cardiolog.''Daca consideri raspunsul meu folositor este bine. big grin In ciuda conflictului iti urez ''Sanatate''! big grin

10 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna

| ionut6709 explică (pentru BotezanDaniel):

Ce? Daca raspunzi, raspunde, aici nu e chat, si nu-ti bate joc de oameni!

| ionut6709 explică (pentru BotezanDaniel):

Puteai sa zici asta direct, eu vad ca ai raspuns doar ''Buna'', ori e un bug al site-ului.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru ionut6709):

De fapt, Ionut eu scriu ''Buna'' pentru ca mi-as dori sa evoluez cat mai mult pe acest site! big grin Sunt de 2 saptamani si 3 zile si am rank 8.522. Sper ca ma intelegi! big grin big grin Multa sanatate si toate cele bune! big grin

| CuriousStuff a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Eram pe punctul sa te felicit pentru raspunsul dat, apoi am vazut ca e doar un copy-paste de pe o alta pagina. Pacat. Daca era un raspuns scris de tine era incredibil, raspunsul oricum este foarte bun, pacat ca nu l-ai scris tu.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc,am sursele mele! Multi ma invideaza si multi ma apreciaza, dar toti se uita la raspunuriile mele! big grin

| BotezanDaniel a răspuns (pentru ionut6709):

Ai mult tupeu! Da te-ai pus cu cine nu trebuie! Ia nu te mai grabi sa tragi concluzii, ca eu nu imi bat joc de nimeni!''Buna! Inţepăturile de inimă pot fi simptome ale bolilor endocrine, în special hipertiroidie, dar şi ale bolilor pulmonare, precum pneumoniile, bronşitele şi bronhopneumoniile. Aceste afecţiuni nu trebuie neglijate, întrucât pot degenera în miocardită, inflamaţie a muşchiului inimii care, netratată corect, poate duce la insuficienţă cardiacă. Nevralgiile intercostale sau aşa-zisul „junghi" intercostal reprezintă cele mai frecvente cauze ale durerilor de inimă, dar şi motive de panică. Aceste dureri retrosternale (resimţite în spatele sternului) apar pe fondul unor mişcări bruşte, la schimbările de temperatură sau pot fi provocate de reumatism şi de inflamaţii ale articulaţiilor dintre coaste şi stern.Consulta un medic neurolog sau cardiolog.''Daca consideri raspunsul meu folositor este bine. big grin In ciuda conflictului iti urez ''Sanatate''! big grin

| funnnyman32 a răspuns:

Salut. Nu! nu este grav, nu ai conditie fizica de'aia te inteapa si te doare si intr-o parte banuiesc nu numai in zona inimii etc. Alearga mai des fa cat mai multa miscare, si te vei obisnuii cu ritmul dupa aceea nu vei mai avea probleme bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Jrr_Klaudiu_1995 a răspuns:

Da te-ai pus cu cine nu trebuie! Ia nu te mai grabi sa tragi concluzii, ca eu nu imi bat joc de nimeni!''Buna! Inţepăturile de inimă pot fi simptome ale bolilor endocrine, în special hipertiroidie, dar şi ale bolilor pulmonare, precum pneumoniile, bronşitele şi bronhopneumoniile. Aceste afecţiuni nu trebuie neglijate, întrucât pot degenera în miocardită, inflamaţie a muşchiului inimii care, netratată corect, poate duce la insuficienţă cardiacă. Nevralgiile intercostale sau aşa-zisul „junghi" intercostal reprezintă cele mai frecvente cauze ale durerilor de inimă, dar şi motive de panică. Incearca sa contactezi un medic si eu patesc la fel =)

| ionut6709 explică (pentru Jrr_Klaudiu_1995):

Serios?! Ai copiat tot raspunsul, e chiar jalnic!