| Utilizator564983 a întrebat:

am 14 ani și o înălțime de 160, am o înălțime buna pentru vârsta mea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| powerslidelambo a răspuns:

Esti pitic/a, nu te supara, incearca sa faci sport, sa alergi si sa iei calciu.

| Utilizator564983 explică (pentru powerslidelambo):

Uite dacă iau Osofit care are: Calciu, Magneziu, Zinc si vitamina D3 este bine?

| GeorgianaVrn a răspuns:

Termenul de "înălțime bună " nu poate fi exact, el variază de la o persoană la alta. Înălțimea depinde de mai mulți factori, precum factorul genetic ( dacă și părinții tăi sunt înalți sau mai scuzi îi vei moșteni), alimentația, sportul și în general ritmul fiecărui organism de a se dezvolta. Deci pot spune că ai o înălțime bună ținând cont că la vârsta ta ești în creștere, cea mai favorabilă perioadă de dezvoltare. Băieții se înalță în principiu în intervalul de vârstă 12-17 ani, deci este foarte bine. Cunosc băieți care la vârsta ta nu depășesc 1.55 și eu, chiar dacă sunt fată și am 17 ani am abia 1.50. Înălțimea ta e una rezonabilă, nu-ți fă griji, ai timp să mai crești! Spor!