| Elegant a întrebat:

Am 14 ani, sunt la scoala. Din cate stiu exista un vaccin care se face la 14 ani, este obligatoriu acel vaccin? Daca nu ai vaccinurile facute nu te poti inscrie la liceu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vaccinul in sine nu este obligatoriu legal dar este obligatoriu medical. Adica daca tii la sanatatea ta il faci. Mai mult parintii pot plati amenzi uriase daca refuzi sa-l faci. Oricum nu este dureros. Nu vad de ce nu l-ai face?!

| Deliiiia a răspuns:

Buna, in mod normal vaccinurile care se fac la scoala sunt obligatorii si foarte importante, ar fi pacat sa dobandesti o afectiune grava care in mod normal e prevenita, doar fiindca ti-a fost frica de o intepatura. Si in plus, nu doare deloc, abia daca simti ceva. Fii relaxata, uita-te in directia opusa si va trece repede. Ai grija de tine!

| 1Me9 a răspuns:

Eu nu am simtit absolut nimic, si eu eram cam speriat in a 8 a.Stai chill, o sa fie bine.Si da, este obligatoriu, oarecum.O sa iti ceara consiliul liceului / secretara fisa de vaccinuri (medicala, mai bine zis)...
Totusi, daca nu o faci, o sa anunte diriginta/le ca nu ai facut vaccinul si tot o sa-l faci, cand o sa fii la liceu.Am colegi care nu l-au facut, dar dupa cateva saptamani dupa inceperea liceului, au facut pentru ca asa a spus diriginta/secretara liceului.Numai bafta!

| LesiaMarinel a răspuns:

Pai eu din cate stiu da, este necesar pentru fisa ta medicala, desi nu stiu cum te ajuta asta exact.

| CocaColaRO a răspuns:

Salut,sunt MilitaruRO si o sa incerc sa te ajut.

Da, este obligatoriu vaccinul deoarece nu poti intra la liceu, se poate considera ca ai o boala care poate afecta celelalte persoane.Cu vaccinul facut o sa fii mai "safe" daca pot spune asa.Cel putin la mine a fost obligatoriu (sunt clasa a9-a,bobocel).Succes si vezi ce faci.

P.S: Nu e grea a 9-a laughing