| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si am o problema.Am grasime pe solduri si burta si urasc asta straight face, eram super slaba inainte de pubertate iar acum ma urasc.Am niste dereglari hormonale si menstruatie neregulata.Care credeti ca este cauza? o sa raman asa toata viata? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| OMEGALIN a răspuns:

Salutari! Incearca sa practici exercitii fizice care sa te ajute sa scapi de grasime in zonele unde consideri ca ai probleme.Nu stiu sa-ti denumesc exercitii exacte dar incearca sa cauti pe net exercitii pentru slabit si precizezi o anumita zona a corpului si ar trebui sa gasesti happy.Dar niciodata sa nu te urasti,atata vreme cat tie nu iti place de tine,cum ai vrea sa te vada ceilalti? Mai intai trebuie sa inveti sa te apreciezi pe tine insati, sa te consideri frumoasa, sa nu exagerezi cu asta, dar sa fii mai increzatoare happy Iar dereglarile din corp sunt specifice acestor varste, ai putea incerca sa discuti cu parintii tai sau cu unul dintre ei happy

2 răspunsuri:
| nugasescusernameliber a răspuns:

La varsta iti dereglezi organismul cu diete si ura asta fata de tine, este normal la pubertate sa te mai implinesti, sa faci forme. Iar menstruatia dereglata poate insemna si anumite dereglari hormonale pentru care nu ti-ar strica un consult la ginecolog, nu se va regla peste noapte, din pacate.
Nu sari peste orele de educatie fizica iar legat de grasime, o poti avea numai din alimentatie, deci fi putin atenta ce si cat mananci.

| alexandrualind a răspuns:

Fa sport mult!