| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am 15 ani si am o voce destul de groasa pentru un baiat.Dar vreau sa stiu la ce varsta se incheie proscesul de crestere al corzilor vocale? Si cand voi avea vocea de adult?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Salut. Acest proces se incheie dupa perioada pubertatii, dar vocea va fi in continua schimbare pana la moarte. Vocea de adult se va stabiliza cand parul facial va fi complet dezvoltat.

1 răspuns:
| Alverto a răspuns:

Procesul de creștere al corzilor vocale nu se încheie niciodată
Doar de schimbă
Sunt că niște adidași, îi porți, se învechesc, ii schimbi, dar picioarele tot la fel rămân
Dacă te referi la faptul că te întrebi când o să ți se îngroașeasca vocea depinde de la persoana la alta