| CosminVerzea a întrebat:

Am 15 ani si poate sunt eu nebun dar am o intrebare.Ieri am fost la sala vreo 2ore jumate si inainte sa ma duc m-am cantarit si aveam 95, 0 kg si dupa ce am mers pe banda vreo doua ore si am ars 900 sau 1000 de calorii aveam 92, 2 kilograme.E normal sa slabesc vreo 2kilograme intr-o zi dupa ce ard 1000calori? Sau sunt eu nebun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Nu,nu esti nebun. E ceva cit se poate de normal la cei ce depun efort serios. Sportivii de talie medie slabesc la doar un antrenament serios si pana la 5 kg. Recordul e, daca mai tin bine minte, undeva la peste 6 kg, dar la o persoana de peste 100 de kg. Interesant insa e ca acea greutate se reface rapid. Parte din acea greutate e apa care iasa sub forma de transpiratie, alta parte sunt grasimile folosite in arderi pentru a sustine efortul sustinut.
Un lucru e sigur: daca ai avut parte de acest fenomen, sigur nu ai mers la sala pe degeaba. Se intampla doar cand faci un efort sustinut.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai transpirat si ai eliminat apa din organism. Cam multa totusi.

| Cosmin86 a răspuns:

Eu mereu inainte de un concurs, la proba de cantar, slabeam cam 3 kg intr-o zi, doar ca nu era "grasime" ci apa, ca sa intru la categoria de concurs. Apoi ma rehidratam si reveneam la greutatea normala.

p.s.: un kg de grasime are 7700 de kcal, deci 2 kg de grasimea inseamna cam 15400 kcal.

| AnastasiaK a răspuns:

Nu ai slabit, ai transpirat, ai respirat...pe scurt, ai scos apă. Dupa ce te rehidratezi, va fi la loc. La greutatea ta, putea sa fie diferenta si mai mare.