| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani, sunt baiat si am cateva kg care nu imi dau pace si vreau sa scap de elelaughing.Nu imi dorescc o reteta magica care sa ma scape de kg in cateva secunde si nu imi doresc o dieta care sa ma bage in spital.Doresc doar cateva sfaturi in legatura cu:
-Alimentatia(pana la ce ora, cam ce nu ar trebui etc.)
-Sportul(stiu ca alergatul e cea mai buna solutie dar nu prea am unde.De preferat ce se pot face acasa)
Si daca mai stiti voi alte "secrete" intr-ale slabituluilaughing

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Cate kg ai, ce inaltime, cate kg vrei sa pierzi?

In general, daca vrei sa slabesti, singurele raspunsuri valide sunt dieta si exercitiile fizice. Incearca sa reduci pe cat posibil produse cu un continut mare de carbohidrati (paine, zahar, cartofi, ulei). Inainte sa cumperi ceva de mancare, uita-te pe eticheta la numarul de calorii.

cat despre exercitii, daca stii un pic de engleza, cauta pe youtube, se gasesc foarte multe exercitii care pot fi facute acasa, fara echipament special.

4 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Sport sau dukan

| figure a răspuns:

Alimentatie : incearca sa nu mai mananci dupa 7 seara, sa bei lichide mai multe si sa eviti mancarurile / bauturile nesanatoase / procesate (cola, fast food, etc.).

Sport : Ar exista varianta de a merge la sala. Este destul de eficienta daca te tii de ea. Varianta care imi place mie este jogging-ul. Insa doar prin jogging nu cred ca vei slabi spectaculos. Orice ai alege - important este sa perseverezi.

Daca respecti astea 2 sfaturi ar trebui sa ai rezultate bune. Sigur ca si sfatul unui nutritionist ar fi bun. Dar poti incerca, pentru inceput, sa faci ce ti-am zis.

| Niko0o29 a răspuns:

Dieta dukan este una dintre dietele foarte aspre dupa parerea mea. Eu am tinut-o si nu e usoara. Ti-o recomand dar ai mare grija pentru ca daca faci ceva ce nu scrie acolo s-ar putea sa se duca toata munca ta. Si poti face sala ceea ce cam toti o fac.
http://dietadukan.ro/regimul

| Anija a răspuns:

Buna, Deci ca sa slabasti mai repede sit ceva ''reguli'' referitor la alimentare, staruite sa mananci pana la 18 seara, si fructele pana la 16 seara, exclude dulciurile, grasimile si din astea, mananca cat mai multe legume (salata de legume)
Saritul coardei ajuta foarte mult sa slabesti, fa multe exercitii pentru abdomen sau pentru brate( exemple poti sa cauti pe youtube). Poate te-am ajutat cu ceva, Mult succes happy