| Neamiticahfdn a întrebat:

am 16 ani si am observat in varful capului cateva fire de par alb 5-10 fire, deci stiu ca oameni in varsta au parul insurit, dar eu de ce il am? Este o boala ceva?/ este normal la varsta asta par alb?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Posibil sa mostenesti pe unul din bunici. Gena se transmite.
Nu te speria ca nu este boala.
Este intr-adevar o afectiune; dar nu poate fi considerata boala la cateva fire. Nu stiu daca exista vreun baiat care sa nu aiba cateva fire albe de par. Daca nu i-au iesit inca, asta nu inseamna ca va scapa. Pana la 20 de ani tot le va face. Nu stiu care este cauza; stiu doar ca este lucru normal la baieti. Iar la fete le va apare in jurul varstei de 30 de ani.
Numai cand va exista o albire excesiva, numai atunci se poate spune ca problema trebuie tratata medicamentos.

| alina2k18 a răspuns:

Stiu om aproape albit la 25 ani...
Poate la tine sunt doar mai deschise la culoare si nu albe...
Nu e boala, asta e cert.

| Neamiticahfdn explică (pentru alina2k18):

Nu sunt albe de tot, sunt mai insurite fata de celelalte doar la capate

| HazelEyes77 a răspuns:

Sigur nu e vorba de o boala. De obicei incaruntirea prematura este cauzata de o deficienta de vitamine si minerale esentiale pentru organism in special vitamina b12 care sustine productia de melanina care e pigmentul care da culoarea naturala a parului, ochilor, pielii. Si hormonii tiroidieni influenteaza albirea precum si fumatul, stresul in special, dieta saraca in nutrienti esentiali si poluarea din mediul inconjurator. Produsele de ingrijirea parului, vopseaua contin peroxid de hidrogen care are un impact negativ asupra parului. Incearca sa consumi mancare sanatoasa si nu fast-food si dulciuri, ia vitamine pentru par si evita pe cat posibil stresul din viata de zi cu zi. Multa sanatate

| IIIshaneIII a răspuns:

Ai imbatranit de la atea chipsuri

Răspuns utilizator avertizat
| Defalucy a răspuns:

Buna! Nu cred ca este vreo boala. Sigur sunt albe? Eu am 12 ani si uneori cand ma uit in oglinda si imi bate lumina in par am iluzia de fire albe.Si chiar daca ai avea, nu e foarte grav.Fii atent daca apar mai multe. Atunci, poate ar fi ceva.