| MotoKatâr a întrebat:

Am 17 ani și am făcut burta...As vrea sa scap de ea. Și vreau sa ma apuc de sala dar am o mica nelămurire. Înțeleg ca trebuie sa renunț la sucuri, dulciuri, cartofi prăjiți și tot ce contine foarte multe grăsimi. Dar dati-mi și mi-e un mic sfat ce sa mănânc dimineață, la prânz și seara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Dimineata carbohidrati complecsi pentru energie, fibre (cereale integrale, paine de secara/graham/cutarate, paste integrale, orez brun, etc) cu legume, lactate slabe...restul zilei nu mai consumi carbohidrati ca organismul sa si-i "traga" din depozitele de pe burtica.
Pranz si cina carne cu legume, baza alimentatiei sa-ti fie legumele si proteinele, fructele pe stomacul gol si de evitat seara, gustari sanatoase de genul un iaurt, migdale sau nuci crude.
Sportul obligatoriu, cardio. Nu vei putea elimina grasimea la tv sau pc.

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Legume. In toate formele. De preferat crude. Sau mancaruri.
Nuci si seminte.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianTzar a răspuns:

Consumi apă multă, nu te gândești la mâncare, schimbi întregul stil de viață, asta e tot. Mănânci orice, puțin, doar cât să trăiești, trebuie să îți schimbi gândirea mai intai.

| Awp_Alex_1990 a răspuns:

Micul de jun: -pâine
-unt
-un fruct, unul singur (de preferat măr sau banana)
-cereale
-lapte
-2-3 oua fierte
-peste (icre, somon sau macrou, de preferat somon bogat in omega 3)
-gem

La prânz:-supa sau ciorba
-la felul 2 omleta cu bucăți de carne si cașcaval sau brânza peste si o poti mânca cu roșii lângă
-tot la felul 2 foarte multă carne de vita de preferat
-la desert biscuiți cu crema sa o prăjitura cu crema vanilie de preferat si fara multe toppinguri

La cina
Ceva usor bogat in proteine(carne cu pilaf
/piure/legume, etc)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Asta-i meniu de ingrasat, ce ai scris tu acolo!

| Awp_Alex_1990 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca vrei sa te faci solid, bine facut bagi multa sala si alergare cu meniul de sus. Daca vrei sa slabesti, consumi fructe si legume si alergi mult.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Awp_Alex_1990):

Esti departe de adevar!

| AnonimTN a răspuns:

In fiecare diminrata pe stomacul gol apa calduta cu jumatate de lamaie...o alimentatie bogata in fructe si legume.si pe cat posibil fara mancare fastfood si sucuri. Mult sport.si mult succes