| lettuceax a întrebat:

Am 17 ani si dintr-o prostie am apucat sa beau, prostia a fost ca mi-am facut o iubita si ma tot facea sa beau mereu, ideea e ca am baut timp de 5-6 luni cred, cu pauze de 1 zi si 2, cateodata beam si zi de zi, cate 2, 5 litri de ciucas, uneori 5 litri si o data 7l intr-o zi. Dupa am inceput de la ultimul timp sa combin berea cu palinca si gen, m-am lasat 1 saptamana de baut timp in care am luat pastile de ficat, silimarina de 1000mg si pastile dupa capul meu si d-abia acum am realizat ce am facut eu si ficatului meu atata timp si mna, intr-un fel m-as duce la doctor in alt fel nu prea, de frica.
Ideea fiind, in cat timp poti sa faci hepatita / ciroza de la alcool? Mai ales in cazul meu?
Oricum, de simtit bine nu ma simt, am gaze mereu, cu stomacul nu prea stau bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O data 7l intr-o zi = otravă curată.
Dacă nu te oprești poți face destul de repede, să zicem într-un an.
După aceea revenirea la normal după ce l-ai stricat, ani și ani de zile. Sau lipsă ficat și deces prin degradare alcoolică totală. Așa mi-am dus un prieten la groapă. Avea 41 de ani. Așa a început, ca și tine.
La medic, poți să mergi acum sau nu. Dar dacă nu te lași acum de băutură, te duci la medic degeaba.

| Donsavas a răspuns:

Du te la un psihiatru. Acesta te poate scapa de alcoolism sau alte obsesii.

| Ionut231312 a răspuns:

Du-te la doctor, lasa frica ca de aia este acolo, sa te ajute, si in cazul in care ti-e frica de parintii tai spune-le adevarul, caci mai bine te duci la medic acum si vezi daca ai ceva decat sa te trezesti peste 2-3 ani ca ai probleme de sanatate.

| IonutPetre12 a răspuns:

Si eu la 17 ani am fost alcoolic.Cand voiam sa ma las venea tata cu cate o doza 2 de bere.Am fost prin spital internat, am avut tratamente peste tratamente si nu am avut cum sa beau.Acum nu mai simt nevoia de alcool.(nu am fost internat din cauza alcoolului).Ma trag fintr o familie de alcoolici si as vrea sa nu duc traditia mai departe