| sebypetrescu921 a întrebat:

Am 17 si de cam o saptamana a inceput sa ma doara groaznic o masea.
Este ultima de pe partea stanga, este maseaua de minte?
si cu ce s-ar putea trata durerile astea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DEPINDE de cauza acestei dureri!

TREBUIE să mergi cât mai curând la stomatolog pentru ca să vadă despre ce este vorba!

Până atunci, pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune.

| Mihaela1964 a răspuns:

Putin probabil sa fie maseaua de minte, mergi la stomatolog s-o tratezi. Mie imi trece durerea de masea cu ketonal, pentru urgente e bun.

| Iris1997 a răspuns:

Pe mine cand ma luau durerile astea luam nurofen forte...

| Loker a răspuns:

Acuma,na, daca iti iese maseaua de minte trebuie sa suporti si tu.

| Kosaerik94 a răspuns:

Da, maseaua de minte este ultima! Nu poate fi tratata trebuie sa te prezinti la stomatologie, de obicei aceasta masea se extrage!

| sebypetrescu921 explică:

Treaba este ca maseaua mea s-a cam rupt...si ma doare ingrozitor ce a mai ramas din ea, si daca o sa mi-o scoata nu ma mai doare?