| Radeas1 a întrebat:

Am 18 ani, dar am o problema cu vocea. E destul de groasa pentru varsta mea, dar multi imi zic (pana si eu as zice, m-am ascultat pe o inregistrare pe telefon) ca vorbesc fortat. Adica pur si simplu, mai pe romaneste parca m-ar strange cineva de c***e, eu in acest timp chinuindu-ma sa vorbesc gros. Si din cauza asta de multe ori cand trebuie sa spun o propozitie lunga pur si simplu ma blochez nemaiavand aer. Si credeti-ma, suna foarte enervant, e enervant si pentru mine sa ma opresc la mijlocul propozitiei ca sa trag aer, si si pentru cel care asculta vocea mea. Cum as putea sa am o voce mai ...calma, mai plutitoare si sa vorbesc putin mai pe nas? Sa am cumva vreo problema de sanatate? Oricat as incerca nu imi pot relaxa vocea, ma gandeam ca poate siti ceva exercitii/medicamente. Ma poate ajuna cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Te poate ajuta un medic.

| MskDesign a răspuns:

Poate devii o super soprana.

Răspuns utilizator avertizat