| Boerescu a întrebat:

Am 22 de ani si am o problema, poate ma puteti ajuta. Am fost intr-o zi la muncă acum vreo 3 luni de zile si am avut dintr-o data palpitatii la inima. M-am speriat si mi-am si facut programare la Cardiologie la o clinica din Cluj Napoca. Pana atunci am mai avut palpitatii, dar nu asa tare. Acolo la Cardiologie, domnul doctor a zis ca sunt in regula si nu are rost sa ma sperii pentru ca EKG-ul mi-a iesit bine si Ecograful. Mi-a explicat el mai multe dar ce mai tin eu minte e ca a zis ca imi scade ceva vitamină din corp si atunci apar palpitatiile. Mi-a dat ceva vitamine efervescente timp de vreo 10 zile si Propranolol (in perioada aia de 10 zile am mai avut palpitatii si si dupa). Apoi de atunci nu au mai aparut deloc timp de vreo 3 luni pana alaltaieri. Am mai facut EKG-uri de atunci, toate bune...
Nu ma simt rau, doar ca am cam o data pe zi palpitatii si e foarte neplacut...
Acum ma gandesc ca daca era din cauza vitaminelor, nu isi faceau efectul mai repede tabletele alea efervescente?
Doar dupa o luna dupa ce le-am luat?
Apoi 3 luni au disparut paliptatiile, acum iar au aparut.
Poate ma puteti ajuta. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ralena a răspuns:

O avitaminoza nu se identifica dupa ureche. Medicul cardilog nu are de unde sa stie daca aveti carenta de (probabil potasium care este mineral) nimic. Sunt sanse foarte mari ca ceea ce descrieti sa fie un atac de anxietate. Ar trebui sa faceti un consult la medicul psihiatru sau la psihoterapeut, daca nu este anxietate, atunci afceti ionograma, dar trebuie sa identificati problema corect. Mare atentie la vitamine. Cele liposolubile in exces devin foarte toxice. Numai vitaminele B si C se pot elimina daca sunt in exces.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Du-te la același doctor sau la altul - e vorba de sănătatea ta aici, nu de cum se pun castraveții la murat