Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am 25 ani si am palpitatii foarte des, simt ca imi bate inima tare dintr-o data.Nu beau, nu fumez doar beau cafea(2 cafele pe zi).Am fost recent la medic iar dupa mai multe teste rezulta ca nu am nimic, deci absolut nimic.Doctorul a zis ca e posibil sa fie de la cafea si prea mult sport(fac sala zilnic), si a zis ca cu timpul nu o sa mai am dar sa fac si o pauza de cafea.
Voi ce parere aveti? Sa fie de la cafea si sala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nici cafeaua si nici sportul nu au treaba e posibil sa fie de la tine daca ai o stare emotionala mai puternica si nu tremuri cauza se duce la inima alteranduse

| Madalin62 a răspuns (pentru mgtow):

Ba are treaba si cafeaua si sportul deoarece cafeaua iti marestu pulsul iar efortul tot asa iti mareste bataia inimi.

| BiuL a răspuns:

Probabil e o anxietate. Esti stresata, poate fi si de la cafea. Consulta un psiholog, sau incearca macar sa te mai relaxez si sa renunti la cafea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Posibil sa fie de la cafea. fa o pauza, vezi cum te simti si pentru siguranta cere si parea unui alt medic

| pietrean a răspuns:

Eu am avut probleme cu palpitatiile,din cauza stresului mare si indelungat,a muncii istovitoare,mai mult psihica si odihna putina,dar si o varsta mult mai mare ca a ta, cu toate ca aveam tensiunea de aviator, stateam binisor cu colesterolul, trigliceridele, glicemia.Pana am cazut din picioare,din cauza ca am facut o... hipotensiune(stres,deshidratare). Perfuzii o zi intreaga cu calciu, potasiu si parca solutie salina si mi-am revenit.Dar, dupa ceva timp au aparut iar, dimineata, si acum iau calciu cuD3, Aspacardin(are potasiu si magneziu), lichide(si APA, pe langa ceai, ciorbe, supe) cate pot.Si au mai disparut,dar am si renuntat la afacere,ca sa am liniste,la cafea si chiar la ceai verde!
Poate la cafea ar fi bine sa renunti si sa folosesti infuzie de ceai verde(vrac):contine si el cofeina,dar mai putina,in schimb contine antioxidanti,vitamine,minerale.
Sala,ar fi buna,cu o hrana si hidratare adecvata,dar poate mai putin efort(solicita inima).
Un set de analize(magneziu, potasiu, calciu, fier), nu ar strica.

Răspuns utilizator avertizat
| missandrab a răspuns:

Se poate sa fie si de la cafea, dar se poate sa ai o tahicardie - mie mi-a depistat-o medicul la un consult de rutina. La tahicardie iti creste pulsul, o ia razna deodata, daca in general ai tensiunea mica. Controleaza-ti tensiunea de cateva ori.

| GoodDay9 a răspuns:

Pai las-o mai moale cu sportu/sala bro! Eu fac pauze de 1 saptamana, dupa ma apuc din nou!

| MihaelaCaty a răspuns:

Poate esti slab de imina. Iti recomand NU te mai duce la sport si poti sa faci STOP CARDIAC.Ai grija si consulta altii doctori sa afli ce ai.

| borteanicoleta a răspuns:

Da de la cafea este

| stupar3l a răspuns:

Se spune ca Exerciutiul este viata, dar pentru unii e necesar sa faca pauza in cazul in care fac prea multa miscare... Asa ca nu strica daca o zi pe saptamana te odihnesti si nu faci absolut nimic si in timpul saptamanii sa nu te omori facand miscare prea multa, pentru ca si lucrurile bune daca sunt in exces sa stii ca dauneaza... Asa ca spor la sedere!