| AditaaF a întrebat:

am aparat dentar de vreo săptămână. Ieri mi.a pus Bracketi si pe măsea și a schimbat sarma ca sa ajungă. Azi dimineață mi s-a dezlipit un bracket de pe centru si am fost sa mi.l puna. Mi l.a pus, dar in seara asta s-a dezlipit iar același bracket fara sa-i fac nimic. Ce sa fac? Sa ma duc iar sau sa mai aștept pana la următoarea ședința?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Este greseala medicului, nu astepta pana la sedinta urmatoare, suna pentru programare. Aparatul nu functioneaza corect fara toti bracketi.

| Annddrreei a răspuns:

Si ee aveam un bracket buclucas care imi cadea la cea mai mica atingere ...al meu era pe o masea care nu era de indreptat, asa ca putea sa astepte pana la urmatoarea sedinta.
Acum ca ai aparatul proapat pus nu ar fi 100% necesar sa mergi doar pentru. un bracket decat daca dintele/maseaua de care era atasat era foarte stramb/stramba... oricum stai calm ca la iinceput ( primele 2-3 luni) se pierd cel mai mult bracketi pentru. ca nu ai nici experienta si ocluziunea(muscatura) e foarte "dezechilibrata" in perioada asta, pur si simplu dintii nu pica bine deloc unul pe altul si daca strangi mai tare din ei atingi bracketi si cad.
Deci, doar daca e superstramb sa te duci sa il lipeasca la loc, daca nu mai poate astepta 1 luna (cel mult)