| anonim_4396 a întrebat:

am aproape 13 ani si de pe la 12 ani din cauza unei fete am inceput sa fumez(nu e vina ei), pana acum nu era mare chestie, fumam o tigara pe saptamana dar de vreo 4-5 saptamani cand am pierdut o persoana draga din viata mea am inceput sa fumez 2-3 tigari pe zi iar acum ca am trecut peste nu ma mai pot lasa fumez si sferturi de tigari de pe jos daca e nevoie a inceput sa ma doara si coloana si sunt foarte obosit mereu, aveti vreo idee cum as putea sa ma las?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Le lasi si gata. Nu mai cumperi. Iti ocupi mintea cu altceva si uiti de ele.

| StrongHeart a răspuns:

Sfat.Lasa-te acum, ca e devreme, la 13 ani m-am apucat si am fumat 10 ani, foarte greu m-am lasat.E un obicei foarte prost si nu exista nimic benefic in fumat.Pe termen lung pierzi, mult.
Poti sa ajungi sa nu poti sa mergi 10 minute fara sa obosesti,sa ti se ingalbeneasca dintii si multe alte probleme de sanatate.
Trebuie sa le lasi complet si sa nu mai pui gura pe ele niciodata,oricat de tentant ar fi,oricat de mult te-ar influenta cei din jur.
Faptul ca o fata ti-a dat sa fumezi,nu e o scuza,ai muscat-o, platesti.
Vrei sa platesti cu sanatatea? Eu zic ca nu, mai ales ca organismul e inca in dezvoltare.
Lasa-te pur si simplu azi, fara amanare, oricat de rau ti s-ar face, iti promit ca in maxim 10 zile o sa te simti muult mai bine.
Inlocuieste obiceiul de a fuma cu altceva, cum ar fi mestecat guma, trebuie doar sa depasesti bariera de 10 zile,apoi incetul cu incetul nici nu o sa te mai gandesti la ele.
Ia sfatul meu pentru ca daca te lasi azi,plamanii se regenereaza, organismul e foarte puternic si o sa fii mai tarziu ca si cum nu ai fi fumat niciodata, dar fumatul este actiunea de a pune otrava in corpul tau fara dar si poate.
Nu ai nevoie decat de ambitie si contorizeaza-ti zilele(scrie pe un caiet cat a trecut si da-ti un premiu pentru fiecare zi fara tigari cum ar fi o bomboana).
Deci, pe scurt, lasa-te, nu fa greseala pe care o fac multi la varsta ta si mai tarziu regreta.
O sa ajungi imediat la 1 la 2 zile, apoi un pachet la zi si o sa te simti muult mai rau daca continui.Deci pur si simplu lasa-te, mesteca guma si tine-te de scoala, lasa tigara ca aduce numai probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parintii stiu? Cred ca ei te pot face sa te lasi cel mai bine

| nicu991 a răspuns:

Copilas, ieri aveai 14 intr-o alta intrebare in care erai nedumerit cu privire la greata data de fumat.
Azi ai pierdut un an din viata si deja vrei sa te lasi de fumat...

| T0XING a răspuns (pentru nicu991):

Imi pare rau ca am gresut o litera(mare infractiune)mai bine ai incerca sa ma ajutii ca esti penibil pentru mine, eu care ma cunosc in viata reala, dupa ce postezi o intrebare nu mai poti sa editezi

| nicu991 a răspuns (pentru T0XING):

Incearca sa scrii fara sa te grabesti atunci cand vrei sa pui o intrebare data viitoare.
Nu, n-o sa-mi bat capul cu tine din moment ce mi-ai spus ca sunt penibil avand in vedere ca nu suntem de-o seama.
Cresterea si educatia parintilor nu ti-o pot da strainii pe internet asa ca succes in viata. Ai inceput bine( sarcasm).

| T0XING a răspuns (pentru nicu991):

Imi pare rau nu am parintii.

| NuCitescNotificari a răspuns (pentru T0XING):

Go back to school.

| franciscintaiul a răspuns:

Sigur. Te poti duce la un hipnoterapeut. Asta daca nu ai o vointa atat de mare incat sa te lasi. Nu vei putea sa te lasi daca nu ai o vointa puternica.

| Darkfuzion7 a răspuns:

Nu are rost sa te lasi de fumat, pentru ca o sa mori oricum!