| BunaZiuaMerio a întrebat:

Salut tpu.Am aproape 14 ani si am o mica problema.De vreo 2 saptamani mi se pitigaie vocea.Stau ceva timp fara sa vorbesc si cand vreau sa zic un cuvant mi se pitigaie si trebuie sa tusesc ca sa imi revina vocea la normal. Vocea mea este acum mai groasa fata de cum era la inceputul scolii prin septembrie.

Vreau sa imi zica cineva ce sa fac sa nu mai fie pitigaiata ca ma enerveaza.

Sa fie oare ca mi se schimba vocea mai mult? Practic peste vocea mea mai groasa este si vocea mea de dinainte.Asa simultan.Dar predomina cea mai groasa.Si e foarte ciudat.Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si ce fel de ajutor vrei din partea noastra?
La vocea ta nu putem umbla, ca nu suntem mecanici laughing
Baiete, acum vorbesc serios, vorbeste cu mama sau cu tatal tau daca nu poti pricepe ce ar trebui sa intelegi aici.
La pubertate, vocea baietilor se schimba, necesitand timp sa se ajusteze, de aceea apar acele tonuri diferite in vocea ta. Este un proces foarte normal, care se intampla tuturor baietilor la varsta pubertatii (intre 14 si 16 ani).
Evita sa mai vorbesti daca iti este rusine, macar pana vocea este schimbata integral.

| Andreeush a răspuns:

Ți se schimbă vocea, e normal.

| BunaZiuaMerio explică:

Https://youtu.be/NyVLgtj-Cuo nu bagati in seama propozitiahee hee

| BunaZiuaMerio explică:

Vreau doar sa stiu cand se termina perioada aceasta.Ca mi-e greu sa vorbesc uneori ca simt laringele mai obosit.

| Bizon95 a răspuns (pentru BunaZiuaMerio):

Cred ca ar trebui sa te duci la doctor, s-ar putea sa ai o problema
in teorie baietilor ar trebui sa li se ingroase vocea, are de-a face cu testosteronul care incepe sa fie secretat de testicule
asa ca problema ar putea sa fie in mai multe locuri
iar daca iti oboseste laringele e clar ca NU e normal!

| BunaZiuaMerio explică (pentru Bizon95):

Obosit cand il fortez vorbind mai gros dupa ce mi se pitigaie vocea.