| Argelean a întrebat:

Am aproape 15 ani si am vocea in schimbare, adica e mai subtire ca majoritatea baietilor de varsta mea. Credeti ca daca beau un ou crud vocea o sa fie mai groasa si mai profunda? Avand in vedere ca eu fac parte dintr-un cor si vocea mea nu se prea aude deoarece e mai subtire.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| MaduBia a răspuns:

Nu cred ca poti face nimic. Este ceva normal sa ai vocea in schimbare. Mai ai rabdare! Toti treceti prin asa ceva.

| Solerado323 a răspuns:

Eu nu aș face nimic in locul tău. Să ai o voce groasă poate fi și ceva neplăcut la început.
Eu de fel sunt o persoană care vorbește mult și uneori repede. Vocea mi s-a schimbat când aveam 13 ani și efectiv vreun an și ceva de atunci, trebuia sa repet tot ce spuneam, lumea neînţelegând nimic din ce ziceam. Până la urmă mi-am revenit, dar am o voce foarte groasă și nu pot deloc să vorbesc în șoaptă.
Eu zic să îţi lași corpul sa evolueze singur, nu forţa lucrurile.
Bănuiesc că ești în perioada pubertăţii așa că îţi mai dau niste sfaturi.
Dormi mult, dacă poţi minim 8 ore noaptea, eventual la prânz dacă ai timp.
Mănâncă diversificat, nu doar anumite alimente.
Nu fă sală singur, să ai un instructor lângă tine să te ajute. Oasele sunt în creștere și se poate întâmpla orice.

Sper ca te'am ajutat. Salut.

| Argelean explică (pentru Solerado323):

Vocea mea e asa cam de 1-2ani adica tot pe la 13 ani, si deja ma deranjaza cand altii zic "vorbeste mai tare", "ce voce subtire ai", dar eu nu consider ca e asa de subtire. De dormit, dorm cam 7 ore si la pranz nu am timp sa dorm. Mancarea nu-i o problema si nu pot sa zic ca fac sala, adica mai fac si eu niste flotari merg cu bicicleta cativa km. La tine cam cat a durat acest "proces" de schimbare a vocii? Cam dupa cat timp ai simtit ca ti s-a schimbat vocea ca doar nu se schimba peste noapte?