| Bull4ever a întrebat:

Salut TPU,
Am avut o problema recenta cu infectie la o masea.
Am fost la chiriug pentru a-mi scoate maseaua si a drena locul unde era infectia.
Dar acum dupa vreo 5 zile de la aceea extractie ma doare locul si inca imi curge sange(nu mult dar curge), si am impresia ca nu mia curatat in totalitate acel puroi pentru ca am simtit un gust si un miros ciudat din gura mea.
Care ma puteti ajuta cu niste sfaturi pentru a scapa de durere...
Dau funda normal...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Gustul si mirosul este de la sange.Nu este normal ca dupa atata timp sa mai curga.De ce nu te duci inapoi la stomatolog sa ii spui asta?

| BiuL a răspuns:

Mi-am scos si eu o masea mai demult si m-a durut vreo saptamana si apoi ma mai durea cand mancam, beau sau vorbeam deci dureaza pana se astupa acel loc. Pentru puroi trebuia sa iti dea si antibitioce. Nu e normal sa iti curga sange, mai ales ca te-a cusut, mai fa-i o vizita medicului.

| Bull4ever explică (pentru BiuL):

Ideea e ca nu m-a cusut...
Poate o fi normal...

| BiuL a răspuns (pentru Bull4ever):

Acum cateva luni mi-a murit nervul la un dinte si logic l-a scos (obturatie de canal) si m-a lasat cam asa o saptamana cu gaura in dinte sa se dreneze puroiul deci e normal sa mai simti gust/miros ciudat, dar mie mi-a dat si antibiotice pentru infectie iar despre sangerare chiar nu stiu ce sa zic... ar fi trebuit sa se astupe cat de cat locul acela, vezi sa ajunga mancarea pe partea aia sau sa nu tot dai cu limba.

| Azµre a răspuns:

Du-te înapoi la medic, trebuie să urmezi un tratament!

| Felys a răspuns:

Tot la medicul respectiv trebuie sa mergi, el stie ce are de facut

| karsivan a răspuns:

Este infectie acolo mergi la stomatolog sa dreneze puroiul sa nu ajunga la os, probabil o sa iei si ceva antibiotic, si inca ceva pana nu te vindeci nu manca lactate ( lapte brinza iaurt) pentru ca astea favorizeaza dezvoltarea microbilor ( actioneaza ca un mediu de cultura)

| gazza01 a răspuns:

Mergi la alt medic, primul nu a fost bun!

| mary4048 a răspuns:

Inapoi la medicul care ti-a scos maseaua, fiindca poti avea complicatii.Infectia se poate propaga si la maselele alaturate pe dedesubt si poate afecta si osul(maxilarul sau mandibula). Medicul fie te va chiureta din nou fie iti va da antibiotice..Sanatate!

| Bull4ever explică:

Practic as merge la doctor dar nu are program decat luni si vineri asa ca nu stiu ce sa fac pana atunci, oricum nu stiu zau daca mai am infectie acolo.
Ca chirurgu ma curatat pana la os de infectia care o aveam si am avut tesut infectat nu abces (ceva mai grav)...
Oricum sange de acolo numi curge prea mult cam o picatura pe ora sa zic...

| Gabriela1313 a răspuns:

Daca acel loc nu e curatat complet e posibil ca infctia sa revina. Intoarcete inapoi la medic. Va sti ce e de facut.

| Alex442 a răspuns:

Du-te inapoi la medic si spune-i ce s-a intamplat.