| Lau2234 a întrebat:

Am avut ultimul contact sexual pe data de 7 Ianuarie, in luna Februarie mi-a venit menstruația in data de 3 iar acum in Martie trebuia sa îmi vina ieri (in 3) deci mi-a întârziat o zi. De ce îmi întârzie? Sunt răcita, se poate sa nu îmi vina din cauza asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citind din urma intrebarile tale, am vazut ca-n 26 dec. ai luat pastila de a doua zi, deci, spune "la revedere" ciclului regulat, pentru ca pe urmatoarele 6-12 luni, nu va mai veni nimic regulat, nici ciclul, nici ovulatia si nici perioada fertila nu se mai poate calcula sau estima, din cauza bombei hormonale pe care ti-ai introdus-o in corp.
Sper ca ai facut toate partidele de sex protejate, ca poti ramane insarcinata oricand!
Cauza este simpla: EFECTELE SECUNDARE ale Postinor!

https://www.tpu.ro/......n-data-de/

PS Raceala nu intarzie ciclul menstrual!

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil ciclul tau menstrual inca NU a devenit suficient de bine reglat si din acest motiv prezinta abateri de +/- cateva zile fata de o anumita lungime constanta ca numar de zile. Liindca luna februarie este mai scurta cu 2-3 zile fata de celelalte luni, este posibil ca ciclul tau sa fie de 30-31 de zile si asa zisa ''intarziere'' sa se datoreze de fapt aceastei diferente de lungime care apare 1 data pe an. Multa sanatate!