| Gotti08 a întrebat:

Salut TPU. Am citit pe internet despre includerea in dieta, a doua pahare de apa cu lamaie si miere. Ajuta cu ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cert e că nu strică nici lămâia nici mierea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ajută în mod sigur, dacă nu ai diabet.
Dar depinde la ce dietă o adaugi.

| Gotti08 explică:

Eu va multumesc pentru raspunsuri, dar nu am vrut sa pornesc un razboi. Ideea este ca eu deja consum undeva la 2200 de kcal pe zi, am scapat rapid de vreo 12 kg in 6 sapt, si ideea era doar daca pot include in dieta acele 2 pahare...nu de alta dar bubuie internetul de chestia asta.

| iustinhoodnikka a răspuns:

FAPT MEDICAL, NU SPECULATIE:
1. Apa: Daca nu bei destula deja, acele 2 pahare ajuta.
2. Mierea: Are foarte, foarte putine vitamine, nu merita considerand cantitatea imensa de zahar. (zaharul nu e sanatos in nici o cantitate)
3. Lamaia: Are multe vitamine si minerale dar e greu de consumat, si fara zahar nu poti sa o mananci usor. Mai bine mananci o portocala(continut foarte asemanator de vitamine si minerale), si bei mai multa apa in timpul zilei.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru iustinhoodnikka):

"2. Mierea: Are foarte, foarte putine vitamine, nu merita considerand cantitatea imensa de zahar. (zaharul nu e sanatos in nici o cantitate)"

mierea are foarte multe lucruri benefice, inclusiv minerale si vitamine daca nu e pasteurizata = adusa la 75 de grade, isi mareste volumul si isi pierde aproape toate lucruile bune, dar... e mai multa miere si deci se fac mai multi bani

cat despre lamanie, bea tu vodca diseara, si sa vezi ce dai pe gat lamaie maine sa iti mai treaca mahmureala (acru ajuta serios la asta, si lamaia e printre cele mai acre alimente) big grin

| iustinhoodnikka a răspuns (pentru Zuzu1991):

"cat despre lamanie, bea tu vodca diseara, si sa vezi ce dai pe gat lamaie maine sa iti mai treaca mahmureala (acru ajuta serios la asta, si lamaia e printre cele mai acre alimente)"
Nu te ingrijora pentru mine, eu nu beau nimic in afara de apa?

"mierea are foarte multe lucruri benefice, inclusiv minerale si vitamine daca nu e pasteurizata = adusa la 75 de grade, isi mareste volumul si isi pierde aproape toate lucruile bune, dar... e mai multa miere si deci se fac mai multi bani"

Mierea are 80g/100g zahar. 80% zahar. Nici o urma de vitamine nu poate sa faca mierea sanatoasa. Procesata sau nu, tot este peste 80% zahar in termeni de masa. Limita zilnica de zahar este aproape de 40g, cei care beau aceste 2 pahare de limonada cu miere nu ar mai avea voie sa consume zahar toata ziua, iar cu toti stim ca romanii sunt mari fani zahar, ca verii nostri americani?

| Catrice a răspuns (pentru iustinhoodnikka):

Mierea n-are zahar din ăla de îl iei la kil la punga din supermarket.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru iustinhoodnikka):

Rrright, cultura mea generala, recomandari in draci pe la tembelizor si astia:
https://www.mega-image.ro/inspiratie/idei-pentru-tine/mierea
Carbohidrati - 82 g (fibre si zahar);
Proteine - 0, 3 g;
Potasiu - 52 mg;
Calciu - 6 mg;
Magneziu - 2 mg;
Vitamina C - 0, 5 mg;
Sodiu - 4 mg;
Fier - 0, 4 mg.

toti batem campii ca tu stii mai bine ca mierea nu contine nici o urma de vitamina, cum sa nu!

| Panamax a răspuns (pentru iustinhoodnikka):

Inainte sa faci pe desteptul poate nu ar strica sa te informezi ce diferenta este intre zahar si zaharuri.

| iustinhoodnikka a răspuns (pentru Catrice):

Daca e dulce si nu are indulcitori artificiali are fructoza. Fructoza e zaharul ala periculos si toxic la ficat.