| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

Am făcut un RMN coloana lombara și am fost diagnosticat cu hernie de disc. Intrebarea mea este dacă mai pot face sport sau mișcare? Pot sa mai joc fotbal sau sa merg la sala de Fitness? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca ai hernie de disc este bine sa stai cuminte, altfel vei ajunge mai repede pe masa de operatie. Probabil ca tot la fel ti-a spus si medicul.

Răspuns utilizator avertizat
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pai medicul ce ti-a zis?

| StefanKogut a răspuns:

Miscarea este indicata, efortul si sarcina nu. Adica poti face plimbari lungi, dar nu poti alerga din cauza socului resimtit la nivelul coloanei si nu poti ridica greutati, nici macar sacose mai grele de 1 kg. Pe linga plimbari este obligatoriu practicarea unui program terapeutic pentru recuperare. Hernia de disc apare din combinatia dintre o sarcina permanenta mare pe coloana(supraponderabilitate?) si un tonus muscular scazut la nivelul muschilor spatelui(sedentarism?). Acum, daca ai ajuns in situatia asta, nu poti sa faci repede ceva si sa scapi, dar cu recuperare se poate, mai ales daca esti tanar. O tonifiere a muschilor spatelui si o mentinere a greutatii in limite normale dau rezultate foarte bune pe termen lung.

| Rony23 a răspuns:

Poti sa tragi de hiare'' pana crapi, lol normal ca nu, fotbal da