| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

am foarte multa matreata in cap, am incercat tot felul de sampoane anti matreata dar nu am functionat, am incercat si cu otet dar parca am facut mai multa, ajutati-ma cu sa scap de ea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sampon Head & Shoulders, antimatreata.

| zurick a răspuns:

Eu avean foarte multa matreata si am scapat cu samponul Clear pentru matreata.Pe asta l-ai incercat?

| Ara997 a răspuns:

Sampon profesional,
firma ducray,
squanorm, anti-dandruff
p.s. e destul de spump, e pe baza de sulf

| Porcusorul a răspuns:

Matreata se poate face din cauza unor sampoane de proasta calitate, abuzul de gel/fixativ, dar si din cauza spalarii incorecte a parului. In primul rand iti trebuie un sampon special pentru problema ta, dar profesional, nu din cele ieftine care se gasesc la supermarketuri. Apoi trebuie sa eviti de tot utilizarea fixativelor, gelurilor, cerii sau a altor cosmetice pentru par. Spalarea corecta a parului se face samponand prin miscari circulare, line, cu apasare moderata, fara unghii si apoi limpezind PERFECT parul cu apa de la dus de temperatura nici prea mare, nici prea mica. Apoi poti repeta de cate ori e nevoie daca inca mai simti parul uleios sau insuficient de curat.

| Wheizii a răspuns:

Iti las aici niste link-uri unde iti este explicat cum scapi de matreata in mod natural.
http://www.wikihow.com/Get-Rid-of-Dandruff-(Natural-Methods)
http://www.rd.com/health/beauty/dandruff-natural-treatment/
Bafta si sper ca iti este de folos.

| AnNaMarRia391 a răspuns:

Eu am folosit niste pastile de la farmacie, nu mai stiu cum se numeau, dar stiu ca mi le-a dat sa le sfaram si sa le bag in orice sampon, si e un tratament care trebuie urmat 3 lun