| ALEXXXL19 a întrebat:

TPU, am fost diagnosticat gresit în țară de melanom benign. M-am operat, l-am scos dar a crescut ceva acolo. Atunci eram în altă țară, aici am iar la analize și toate cele. Și a reieșit melanom malign, operații peste operații mi-au scos o parte buna de acolo și am pus alta piele luată de pe picior. Cum ganglionii de sub braț erau umblați s-au făcut analize și pe ei și a ieșit că trebuie scoși. Toate bune și frumoase dar in spate lângă operația aceea mare a ieșit ceva mic, l-au scos și pe acela dar pe mine mă sperie că citeam pe foaia de externare că melanom malign metastaza, deci nu este de bine nu? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cu cine drk ai facut gramatica?

| doctorandus a răspuns:

Nu prea e de bine, controleaza-te si in Romania.

| NLS a răspuns:

Sfatul meu: consulta niste doctori adevarati din Romania, preferabil un oras mai mare daca iti permiti.
Metastaza - nu vreau sa te sperii, dar pregateste-te pentru ce e mai rau.
Foarte putina lume scapa din acea faza.
Totusi cunosc personal un caz care a scapat, deci exista si miracole.
Sau exista varianta si mai fericita, in care medicii pun diagnostic gresit (am vazut si asa ceva)

Ce trebuie sa faci tu: sa nu te sperii, si sa nu te gandesti la moarte, etc.
Si eu am avut o tumoare maligna pe spate, m-am operat in 2004 si de atunci nu am patit nimic. Nici la controale nu am fost, fiindca m-a asigurat medicul ca e totul ok.

Ce spui tu nu se prea leaga.
O tumoare benigna nu se transforma intr-una maligna dupa operatie.

| alina2k18 a răspuns:

Parca ai mai postat asta...
Daca medicii au zis ca esti ok inseamna ca nu ai nimic deocamdata.

| ALEXXXL19 explică:

Da am mai postat asta dar acum a ieșit ceva lângă operația de lângă spate și de când mi-a scos.gaglioni de sub braț mă simt amenți

| ALEXXXL19 explică:

Scuzați ma de repetiție

| ALEXXXL19 explică:

În țară a fost analizat foarte puțin aici am fost analizat mai mult înainte sa mă operez în țară aveam gaglioni de sub brațe umflați după operație sau de suflat și după iară sau umflat