| 1Me9 a întrebat:

.am fost la psiholog din cauza iubitei mele, spunand ca sunt un om mult prea diferit si din cauza ca ma iubeste vrea sa vada ce putem face sa rezolvam problemele de cuplu.
Dupa psiholog, a urmat psihiatrul. Dupa 3 luni am aflat ca sunt paranoic, ca am personalitate paranoica, aceasta intrand in clasa psihozelor.
Ma simt ff alarmat cand am ganduri paranoice, o anxietate dusa la extrem, mai ca nu as da cu ceva in cap cuiva, asta se intampla cu persoanele la care tin, nu pot avea deloc incredere in ele, e ceva dus la extrem.
Mi s-a spus ca simptomele trebuie sa persiste 1 luna, la mine de 2 ani tot persista, toate relatiile le-am distrus fiind ferm convins ca ele ma minteau si pana la urma ajungeam sa le insel pentru ca da, credeam ca ma mint.

Am episoade paranoice extreme, nu mereu! De exemplu, acum sunt foarte ok sa zic, insa peste 3 ore poate iar sa ma ia nebuneala.

O iubesc foarte mult pe actuala iubita, avem o viata sexuala activa, stam amandoi, chiar daca avem 19 si 17 ne descurcam prea bine, parca suntem casatoriti.

Nu vreau sa o pierd, de exemplu si prima data cand am facut-o, i-a curs sange fiind virgina, insa eu am crezut cu certitudine ca era ciclu...chiar daca toate dovezile se duc spre faptul ca sunt nebun eu nu cred.
Tine foarte mult la mine ea, sunt primul ei, tot ce s-a intamplat in viata ei, s-a intamplat cu mine, ma simt foarte implinit dar nu cand am episoadele acelea, care pot dura si zile intregi acelasi gand.

Am mii de ss-uri cu conversatii in care mi se prezintă adevarul doar crezand ca o sa ma ajute cand devin extrem de paranoic, but no chance.

Niste sfaturi, un om bun care ma poate ajuta sa vad poate o alta parte a vietii, m-ar ajuta cand as avea iarasi acele episoade.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
26 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca te inseala nu mori, daca nu o face traiesti ca de obicei. Nimic nu e stabil sau pe perioada nelimitata orice are un sfarsit candva

| 1Me9 explică (pentru mgtow):

Nu sunt genul foarte paranoic pe chestia asta..sunt fixat pe mintit, nu am incredere deloc in ce mi zice, nici cu mama nu am, imi vine sa ma dau cu capul de pereți crezand ca toti, toti ma mint..cu prietenii nu prea, nu prea mi pasa de ei, pot sa ii am, pot sa nu, nu am asa mare empatie fata de ei.

| mgtow a răspuns (pentru 1Me9):

Intr-adevar lumea minte mult nimeni nu e asa sincer, invata sa traiesti singur - tot asa stau singur dar nu am probleme psihice la mine tine de incredere si am avantaj ca pot aduna bani la greu luna de luna + ma realizez in viata in schimbul unuia cu partenera care nu poate face multe economii si nici apartamentul nu si-l poate plati singur

| 1Me9 explică (pentru mgtow):

Ma bucur pentru tine, din cauza psihozelor paranoice as renunta la viata de cuplu daca actuala relatie ( de un an sunt cu tipa ) s ar destrama! Nu as mai putea, simt ca cedez usor, usor, stiu, este foarte usor sa ii spui unui om tampit, vesnic nemultumit, dar hei asta se intampla in creierul meu si nu le pot opri, doar eu singur ma pot face, cand vine cineva cu argumente sau aroganta, devin agresiv, uneori prea agresiv, ba chiar mi am taiat mana lovind o usa din geam.Ma bucur de relatia ta cu tine si jobul tau, ai dreptate in ce zici cu chiria etc etc

| mgtow a răspuns (pentru 1Me9):

Platesc rate la locuinta mea lunar si pun deoparte bani in acelasi timp - pe langa chirie da

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există uneori în bolile mentale o ciclicitate, mai nou i se zice bipolară.
Asemenea idei complusive apar pe un anumit fond, un anumit pattern de interpretare a realități. Ai nevoie de o securitate mai mare ca să poți să îți duci viața,
O să îți dau un exemplu dintr-un domeniu tehnic, poate te ajută. Misiunile spațiale sunt cu p doză mare de risc. Să fii cosmonaut este o misiune periculoasă. Când explodează o rachetă, navetă, sau se întâmplă o defecțiune la sisteme, și tu ești undeva pe Lună, mor niște oameni, și se pierde aparatură care a costat miliarde. Orice sistem, ansamblu, circuit are șansa lui de a funcționa prost, de eșec, de rebut. Ce se face atunci. Ca să fii sigur că poți evita funcționarea defectuasă a unui circuit, îl dublezi. Dar și al doilea poate funcționa greșit. Ce faci? Dublezi dublura. Se ajunge astfel la un sistem supradimensionat, supraîncărcat, greu efectiv. Ori ești interastat să ajungă pe orbită încărcătură utilă, dar aceasta nu mai încape de protecții.
Cum se rezolvă. Se caută un compromis. Se iau atât de multe măsuri tehnice de protecția încât să se elimine procentul major de risc. Se știe. nici o misiune spațială nu este 100% sigurp. Știe asrta și NASA și cosmonautul care pleacă sus. Ce știu, că s-ar putea să nu se mai întoarcă. Și totuși continuă. În Evul Mediu, exploratorii navigatori aveau un motto. Navigare necesse est, vivere non este necesse. Este extraordinar de importantt pentru viață să navighezi, să trăiești ( să nu mori în furtuna de pe mare_, nu este neapărat necesar. Astfel, pentru dta, la orice relație există riscul eșecului. Oricând. Dacă vrei să fii într-o relație, suporți acest risc. Știi ce trebuie să învețe la prima lecție un șofer de Formula 1? Să se uite la centrul drumului. Dacă se uită la șanț. ajunge în șanț. Ai o treabă de făcut cu partenera? Fă acea treabă acum șibucură-te de viață. Te gândești la șanț? Vei ajunge în șanț.
Referitor la medicamente și diagnosticul psihiatric. Poți conduce la Formula 1 și să iei calmante în acelaș timp? Nu prea. Așa că decide ce vrei să fii, Formula 1 sau pacient la țimbiri bimbiri.
Demult foarte demult în viața mea, după ce am cochetat cu psihiatria încât am ajuns expert, îi dădeam sfaturi profesionale pshihiatrului meu, am decis că stop, medicamente, gata. Am trăit o vară groaznică, de parcă aș fi fost în drum spre Lună și mi s-ar fi stricat racheta. Am reparat-o singur, plus un prieten din întâmplare agent secret..., plus, plus, plus. Am învățat să supraviețuiesc.
O dată o să scriu ceva mai mult pe tema aceasta.
Cu fermeile? Nu mă vrei? Următoarea!

| 1Me9 explică (pentru sadrian46):

Ce problema aveați dvs? As dori sa mai discutam pe tema asta..ma fascineaza psihozele paranoice, cand sunt,, treaz"hee hee)

| sadrian46 a răspuns (pentru 1Me9):

Nu știu ce problemă aveam. Nu a reușit nimeni să afle. Am scris o serie de trei nuvele pe tema asta, dar nu am terminat să spun tot ce am de zis.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/2018/03/un-lucru-odata-doar-unul-1.html
Iar episodul de nevroză anxioasă se termină cu unul paranormal, care este relatat în nuvela Fenomenul I. Nu trebuie să mă crezi sută la sută, scriitori lucrează în domeniul fantasmelor, cu o realitate transfigurată. Sper să te fascineze. Nu este o nuvelă ușoară, trebuie să citești printre rânduri.
Dacă ai ști să citești printre rânduri,
Și ai sta de vorbă cu ale mele gânduri...
( Șlagăr din tinerețea mea, iar nu,
Șa la la. lala lala,
Șa la la la Hi!).
https://dosarelexsikixxandquixoticfiles.blogspot.com/......nul-i.html
Și mă uit eu la nuvelă și constat că un **** Anonimous comentează la nuvela mea așa.
Un ****, o mizerie. Asta m-a bucurat. Am simțit că nuvela mea i-a dat o palmă la ****.
Îți urez gripă coronavie ușoară. Pace.

| Wr3nch a răspuns:

Cel mai ok e sfat si tratament de la un profesionist, ideal un psihiatru.

| Donsavas a răspuns:

Exista tulburarea de personalitate paranoida; Nu inseamna ca esti psihotic daca esti mai suspicios si neîncrezător.

| Apokales a răspuns:

Nu-s psiholog, sunt doar un alt om care intreaba. Nu poti sa faci sa iti pese mai putin daca ceilalti mint sau nu?! Asa ai rezolva problema. Daca nu-ti pasa nu te poate afecta.

| Wr3nch a răspuns (pentru Apokales):

Nu e asa de simplu manhappy Daca solutii de gen ar merge, si cei cu depresie nu ar mai recurge la sinucidere daca ar putea pur si simplu sa zica ''sunt fericit.''

| Apokales a răspuns (pentru Wr3nch):

Nu stiu cum este sa fi paranoic, ma intrebam. Si sfaturi in afara de medic nu prea sunt, depinde ce functioneaza cel mai bine pentru el.

| Wr3nch a răspuns (pentru Apokales):

Ca exemplu, unii oameni care au schizofrenie paranoida aud voci care le soptesc tot timpul ca ceilalti isi bat joc de ei/le vor raul/vor sa ii omoare. Practicile de tip CBT, unde poti incerca sa ramai calm si sa ai o gandire clara pot ajuta un pic, dar numai tratamentul profesionist rezolva problema.

| Apokales a răspuns (pentru Wr3nch):

Deci nepasarea se poate invata sau? Desi el a spus doar paranoic.

| 1Me9 explică (pentru Apokales):

Nu, de 2 ani nu poti.o sa incep medicatie.

| 1Me9 explică (pentru 1Me9):

Nu pot*

| 1Me9 explică (pentru Apokales):

Salut, consider ca te nasti nepasator, la fel cum te nasti si cu o fire agitata, stresata.Sigur si tu ai prietenul ala care hei, il doare fix undeva de tot ce misca, eu cel putin il am big grin.

Nu poti invata asta, altfel, unde ar mai fi psihiatrii?! Toate s-ar rezolva usor, intr o simpla conversatie cu mama ta, la o cafea, etc.

Ma enerveaza cumplit ca am 700 de idei incepute dar nu pot termina niciuna.

Revenind,am ceva de zis ca argument,era o poza cu creierul unui depresiv si se vedea cum activitatea neuronala si echilibrul era praf, iar jos, un citat,, Eh, depresie, daca toti am fii asa, ne am duce de rapa, se prosteste", tot asa, o persoana cu ADHD, iarasi, activitate neuronala diferita,, Asa s copiii si adolescentii, cauta atentie, sunt energici", cu psihopatie, unde amigdala e in procent de 18% mai mica decat a unui om normal si activitatea din lobul prefrontal e slaba,, asa e el, mai rece." => acestea sunt argumentele parintesti, prietenesti, pentru ca o Tulburare mintala nu se vede precum o mana cand este rupta, ci pur si simplu traieste in tine pana devine gravă.

La fel si cu nepasarea in cazul psihozei paranoice, nu, nu exista vorba de nepasare, ma gandesc automat, fara sa vreau..ma acapareaza.

| Apokales a răspuns (pentru 1Me9):

Da, dar la tine observ ca paranoia apare doar la oamenii care te pot afecta foarte mult emotional prietena, parintii, familia in general. Deci daca nu poti face nici un exercitiu de unul sigur, atunci psihologul/psihiatrul, nu stiu, este singurul care o poate face, corect? Singurul sfat care mi se pare de ajutor ar fi asta: spune-le tuturor celor dragi ca treci printr-o astfel de perioada, ca sa stie si sa poata fi alaturi de tine, si traieste cu gandul ca este temporar, asa cum ai spus-o si tu, nu dureaza mult.

| sadrian46 a răspuns (pentru 1Me9):

Ma enerveaza cumplit ca am 700 de idei incepute dar nu pot termina niciuna.
Curaj. Tu spui de 700. Eu am 10000. Dacă miști mâinile și picioarele, și incepi una, totul se limpezește.

| 1Me9 explică (pentru Apokales):

De 2 ani simt ca oamenii de care sunt atasat emotional reprezinta crizele mele. Poti sa te gandesti la paranoia ca la un mixaj de emotii, dar cand auzi tulburare paranoica, e alta treaba, inseamna ca omul ala nu se poate opri din a fi paranoic.

Dupa cateva luni sincer, pentru ca nu credeam ca am nimic si fugeam de adevar, psihiatrul mi-a zis ca am tulburare paranoica... diagnosticul este de psihoza paranoica, nu vreau sa intru in detalii cu orice, ca sunt multe de zis, ci doar de paranoia.
Psihiatrul m-a ajutat putin, dar pe moment, la fel ca toata lumea, bautura si alte droguri, la fel, ba chiar sunt cazuri cand accentuează si devin violent.

Cine ma iubeste trece cu mine peste, doar ca am ganduri de suicid.

| Apokales a răspuns (pentru 1Me9):

Te vor iubi si asa, dar vor suferi si ei impreuna cu tine. Stiu ce inseamna sa traiesti cu un om bolnav si nu doar eu stiu, atunci ii iei o parte din suferinta si o duci cu el pana la capat. Du-te la psiholog/psihiatru si le vei face si lor, cat si tie o favoare.

| 1Me9 explică (pentru Apokales):

Eu sunt diagnosticat cu psihoza paranoica, n am nevoie de psiholog, la psihiatru am fost

| Apokales a răspuns (pentru 1Me9):

Scuze, doar ca nu stiu foarte multe lucruri, incerc sa ma pun in situatia ta, desi nu prea pot. In ansamblu cred ca cei apropiati care pot fi o tinta paronoiei tale trebuie instiintate, astfel pot sti cum sa te abordeze si sa-ti ofere singuranta de care ai nevoie. Noi de pe net nu putem face mai mult decat sa stam de vorba cu tine.

| 1Me9 explică (pentru Apokales):

Te cred, mersi mult, apropo, cati ani ai?

| Apokales a răspuns (pentru 1Me9):