| AlexSarpe a întrebat:

Am hernie inghinala (știu sigur că am) și a fost inflamata, iar acum mă doare nonstop dar nu mai e inflamat.
De ce?

P.S. nu mă luați cu du-te la doctor că oricum mă duc.
Dau funda celui mai bun și logic răspuns.
Va rog spuneți.mi repede.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Hernia inghinala nu trece de la sine, pentru ca este o ruptura, care nu se lipeste sau coase de la sine, asa ca, ai nevoie urgenta sa ajungi la un chirurg pentru operatie, pentru ca, infectia se agraveaza in timp, poti face septicemie si poti murii.

Ai sfatul medicului aici:
http://www.csid.ro/......-11717624/

1 răspuns:
| Simonasimona1992 a răspuns:

Pai, daca nu stii, hernia inseamna ruperea unei membrane si proliferarea tesuturilor din interior. Adica in cazul tau, in zona inghinala ai membrana care inveleste muschiul/intestinele perforata, si ce e inauntru, iese mai mult sau mai putin prin acea ruptura.
De durut oricum te va durea, nu se vindeca de la sine hernia. Poti trai cu ea, cu durere, dar oricum in timp se va agrava. De trecut singura nu trece.
Remediul este o usoara si scurta interventie chirurgicala (de cele mai multe ori). Si, da...chiar daca nu vrei sa auzi de medic....asta este singura solutie.
Bafta!