| IonutCiobanescu a întrebat:

am inceput de pneumonie din ce mi-a precizat doctorul, dar am uitat sa-l intreb daca pot sa fumez, poate sa-mi spuna cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este indicat sa fumezi foarte putin sau chiar deloc, pana la vindecare.
Daca nu te mai poti abtine, atunci trage doar 2-3 fumuri in gura, dar in nici un caz "la piept".

| baru a răspuns:

In nici un caz, dar alegerea este a ta.

| Simpatic a răspuns:

Normal ca nu este indicat sa fumezi. nu stiu ce inseamna inceput de pneumonie, ori ai ori nu ai, ce e aia inceput? tratament ti-a dat pentru penumonie? trebuie sa iti fi dat ceva antibiotice! doctori de 2 lei!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti fuma, fiind total interzis fumatul acnd esti atat de grav bolnav la plamani.

| aimullah123 a răspuns (pentru Violleta2022):

"asa de grav bolnav"?
Cred ca l-ai speriat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru aimullah123):

Da, de la o pneumonie netrata se poate murii, sau apar complicatii daca fumeaza.

| alina2k18 a răspuns:

Nu exista inceput de pneumonie, ori ai ori nu ai, se vindeca complet in 6 luni.
Formele usoare se trateaza acasa, cele severe la spital.
Fumatul iti va agrava tusea - daca o ai iar daca nu o ai oricum iti vei incetini procesul de vindecare.

| Ineys a răspuns:

Ce se poate intampla? In cel mai rau caz mori, dar oricum de murit tot o sa mori odata si-odata, deci nu vad unde-i problema. Tu alegi acum, mai devreme sau mai tarziu.

| RobertMoon a răspuns:

Dacă vrei să ți se umple plămânii cu lichid și să faci stop respirator fumează.

| Crackman a răspuns:

Ai probleme respiratorii iar tu vrei sa mai fumezi laughing amuzant.

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Eu am viroza respiratorie de o saptamana. Iau tratament si ma abtin de la fumat ca sa nu se agraveze in simptome. Nu fuma cand ai probleme de respiratie, gat, plamani

| AnnabellaBB a răspuns:

Eu când am avut pneumonie, nu puteam sta în picioare, darămite sa mai fumez. Ferească Sfântu. Aveam febra 38.9 și făceam ca toți dracii în pat. Nici nu vreau să-mi aduc aminte. Fac pneumonie numai când merg în România? Nu puteam respira, nu puteam sta în picioare, lesinam. Atunci am crezut ca îmi dau duhul. Nu exista început de pneumonie. Ci ai deja pneumonie. Eu am fumat după 1 luna, abia suportam mirosul de mâncare, dar cel de țigară... Sănătate